Enter the title...Enter the title...
Umów się na wizytę+48 61 411 11 16

cisi zabójcy, czyli co w zębach siedzi

Internista, ginekolog czy dermatolog coraz częściej przed postawieniem właściwej diagnozy wysyła pacjenta do... stomatologa. Dlaczego? Aby zdiagnozować "cichych zabójców".

Okazuje się, że choroby jamy ustnej mają ścisły związek z takimi dolegliwościami, jak bóle głowy, uszkodzenia stawów, choroby zatok, choroby serca i układu krążenia, choroby nerek, przedwczesne porody, choroby siatkówki oka czy schorzenia dermatologiczne. Bardzo często przyczyną różnego rodzaju dolegliwości są problemy stomatologiczne, w wielu przypadkach bezobjawowe. Zęby, które wymagają leczenia kanałowego, źle przeprowadzone wcześniejsze leczenie kanałowe, pozostałości narzędzi stomatologicznych w kanałach, co wcale nie jest rzadkie, nieusunięte resztki korzenia, torbiele czy zmiany ropne w przyzębiu, zapalenie kości, ale również problemy w obrębie zatok - to "cisi zabójcy" - bakterie powodujące groźną chorobę odogniskową. Takie ognisko z jamy ustnej "rozsiewa" bakterie po organizmie, przyczyniając się do wielu groźnych chorób odległych narządów, jak na przykład zapalenie wsierdzia, zniszczenie zastawek w sercu czy zapalenie kłębuszkowe nerek. Tymczasem przeprowadzane co pół roku oczyszczanie zębów z kamienia i osadów w znaczącym stopniu zmniejsza ryzyko zachorowań na  część z tych chorób.

Po pierwsze diagnostyka

Nowoczesna stomatologia nie opiera się już wyłącznie na badaniu stanu jamy ustnej za pomocą lusterka. Dziś walkę z próchnicą i innymi problemami jamy ustnej, a pośrednio również z "cichymi zabójcami", rozpoczyna się od kompleksowej diagnostyki rtg. Zdjęcie panoramiczne to standard, którego trzymają się najlepsze gabinety. Orident stworzyło nawet jeden z najnowocześniejszych w Wielkopolsce gabinet diagnostyczny wyposażony m.in. w tomograf komputerowy Morita Veraviewepocs 3D. Dzięki jego zastosowaniu postawienie diagnozy jest bardziej precyzyjne, szybkie, a przede wszystkim całkowicie bezpieczne dla pacjentów. Bo nowoczesne urządzenia diagnostyczne niewiele przypominają te, z których korzystaliśmy jeszcze kilka lat temu. Ich główną zaletą jest to, że zdjęcia wykonywane są w technologii cyfrowej. Dzięki temu są o bardziej czytelne niż tradycyjne, a ich wywołanie jest mniej czasochłonne, bo nie trzeba używać klisz. W trudnych przypadkach wykonujemy zdjęcia trójwymiarowe, dzięki czemu możemy obejrzeć chore miejsce praktycznie z każdej strony. W razie konieczności łatwo też przesłać drogą elektroniczną takie zdjęcie do lekarza-konsultanta. Jednak zgodnie z dewizą primum non nocere najważniejsze jest oczywiście to, że nowoczesne maszyny rentgenowskie są po prostu o wiele bezpieczniejsze dla pacjentów.

Bezpieczeństwo i precyzja

Na przykład tomograf Morita Veraviewepocs 3D, na którym pracuje Orident, emituje pięciokrotnieniższą dawkę promieniowania niż tradycyjny tomograf używany w szpitalach. To dzięki znacznemu ograniczeniu wiązki promieniowania i idealnemu dopasowaniu jego dawki do wielkości szczęki (komputer automatycznie dostosowuje dawkę promieniowania do konkretnego pacjenta). Nie bez znaczenia jest także czas naświetlania, w przypadku nowoczesnego sprzętu zredukowany do minimum (to ważne zwłaszcza w przypadku pacjentów z chorobami nowotworowymi lub innymi schorzeniami wymagającymi częstej rentgenodiagnostyki).
Zastosowanie nowoczesnych aparatów rentgenowskich i tomografów nie ogranicza się wyłącznie do wstępnego badania. Wysokiej jakości zdjęcia tomograficzne wykorzystywane są również jako podstawa do komputerowego planowania implantów. Także podczas leczenia kanałowego, wykonywanego dziś z użyciem mikroskopu, wykonuje się zdjęcia rtg w trakcie zabiegu, co pozwala lekarzowi ocenić poprawność wypełnienia kanału na bieżąco, a w efekcie - skraca czas takiego leczenia do jednego zabiegu.

Nadzieja na uratowanie zębów

"Cisi zabójcy" to pierwotne ogniska chorobowe. Skutków ich działania na organizm, a więc np. problemów z sercem, nie można wyleczyć bez usunięcia pierwotnego ogniska zapalnego w jamie ustnej. Do niedawna wiązało się to niestety z koniecznością usunięcia zęba. Dzięki nowoczesnym technologiom diagnostycznym oraz zaawansowanym technikom stomatologicznych dziś takie zęby można wyleczyć. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych standardów leczenia kanałowego, wymagających użycia mikroskopu zabiegowego i rentgenodiagnostyki. W Orident szczególnie dbamy o to, by zapewnić naszym pacjentom leczenie endodontyczne (kanałowe) najwyższej klasy. W tym wypadku nie chodzi tylko o nowoczesny sprzęt, ale również o umiejętności i doświadczenie lekarzy. Pięcioro stomatologów pracujących w naszym centrum jest zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Endodontycznym. Opiekują się pacjentami Orident, jak i osobami kierowani do nas przez współpracujące z Orident gabinety stomatologiczne nie specjalizujące się w zaawansowanej endodoncji.

Nowoczesna aparatura diagnostyczna, zawansowane technologie leczenia i bezpieczne materiały stomatologiczne w połączeniu z doświadczeniem stomatologów umożliwiają dziś wyleczenie również takich zębów, dla których jeszcze kilka lat temu nie byłoby ratunku. Tylko, że zły stan jamy ustnej to w większości wypadków skutek naszych złych nawyków - niedostatecznej higieny i złej diety. Może więc warto pamiętać o tym, że - skoro tak wiele ogólnych problemów zdrowotnych ma swoje źródło w zębach, to właśnie o zdrowie jamy ustnej musimy dbać szczególnie. Nie tylko po to, by olśniewać uśmiechem, ale przede wszystkim dlatego, aby zachować pełnię zdrowia.