Enter the title...Enter the title...
Umów się na wizytę+48 61 411 11 16

dlaczego wizyta adaptacyjna jest tak ważna?

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa jest niezmiernie ważna, ponieważ rzutuje na całe późniejsze nastawienie do leczenia. Wyniesione z gabinetu stomatologicznego, negatywne doświadczenia z dzieciństwa mogą doprowadzić w przyszłości do dentofobii. Dlatego zanim maluch usiądzie na fotelu w celu wykonania konkretnego zabiegu, proponujemy przyprowadzenie go wcześniej na specjalną wizytę adaptacyjną, która w znacznym stopniu zredukuje jego strach. W zależności od nastawienia dziecka może być potrzebna jedna lub więcej takich wizyt.

Na czym polega grupowa wizyta adaptacyjna

Spotkanie adaptacyjne jest najważniejszą częścią programu „Orident dla dzieci”. Jego celem jest zapoznanie małych pacjentów
z funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego, nauka podstawowych zasad higieny zębów i przekonanie, że wizyta u dentysty nie musi być przykrym obowiązkiem. Dzieci bawią się i zdobywają wiedzę w grupie rówieśników i w towarzystwie rodziców.
Spotkanie adaptacyjne rozpoczynamy od zabaw edukacyjnych. Wspólnie z rodzicami dzieci poznają m. in. budowę zęba i podstawowe techniki szczotkowania. Następnym etapem jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, gdzie dentysta opowiada o jego wyposażeniu
i przeznaczeniu poszczególnych urządzeń i instrumentów. Ta część wizyty odbywa w grupie rówieśników. Spotkanie kończy się indywidualnym badaniem jamy ustnej dziecka (dla chętnych) w obecności rodziców, podczas którego dentysta pokazuje dziecku jego własne zęby na monitorze, za pomocą kamery wewnątrzustnej. Po wizycie rodzice otrzymują pełną informację na temat stanu uzębienia dziecka.


Na czym polega indywidualna wizyta adaptacyjna

Ideą indywidualnej wizyty adaptacyjnej jest bezstresowe zaznajomienie dziecka z gabinetem stomatologicznym i personelem. Składa się ona z kilku etapów, które w zależności od nastawienia dziecka, mogą zostać rozbite na kilka spotkań. Każde dziecko jest inne, dlatego bardzo ważne jest dla nas to, aby proces leczenia rozpocząć od poznania tego co lubi i jakie ma usposobienie. Podchodzimy indywidualnie do każdego malucha, aby zagwarantować pomyślny przebieg leczenia.

Na początku wizyty dziecko poznaje lekarza, który będzie leczył jego zęby podczas każdego kolejnego spotkania. Dentysta pozwala dziecku rozwiać wszelkie obawy związane z tym co nowe i nieznane. Następnie, w formie zabawy, dziecko ogląda gabinet i sprzęt, który będzie używany podczas kolejnych wizyt. Dentysta używa specjalnego słownictwa opisującego sprzęt i wykonywane zabiegi, a nie fachowej terminologii, która mogłaby być dla małego pacjenta niezrozumiała i przerażająca. Dziecko ma również okazję odbycia „podniebnej podróży na fotelu” i poznania ciekawostek o zębach. Dzieci bardzo lubią obserwować zmiany zachodzące w ich ciele, dlatego na pewno zainteresuje je także możliwość obejrzenia swoich własnych zębów w powiększeniu na monitorze, dzięki zastosowaniu kamery wewnątrzustnej.

Gdy dziecko jest dobrze nastawione do dentysty, lekarz może dokonać przeglądu stanu uzębienia dziecka i w razie konieczności zaplanować dalsze leczenie. Podczas wizyty maluch nauczy się także prawidłowo szczotkować i nitkować zęby, a rodzice mogą pozbyć się wątpliwości dotyczących leczenia lub dbania o zęby swojego dziecka na co dzień w domu.

Proponujemy połączenie wizyty adaptacyjnej dziecka z wykonaniem drobnego zabiegu u starszego rodzeństwa lub rodzica, w którym dziecko ma okazję czynnie uczestniczyć — założyć maseczkę i rękawiczki, podać lusterko czy kubeczek z wodą. Dziecko przekonuje się wtedy, że wizyta u dentysty to nic strasznego i nie musi kojarzyć się z bólem.

W Orident macie Państwo gwarancję, że przyjaźnie nastawiony i cierpliwy w stosunku do dzieci personel, pozwoli maluchowi oswoić się z nowym miejscem, jakim jest gabinet stomatologiczny. Pozwoli to na wykonywanie zabiegów za jego zgodą.