Enter the title...Enter the title...
Umów się na wizytę+48 61 411 11 16

jak przygotować dziecko na wizytę u stomatologa?

Drodzy Rodzice, to właśnie Wy macie największy wpływ na zachowanie się dziecka podczas wizyty u dentysty. Poniżej znajdziecie praktyczne wskazówki, które pomogą przygotować Wasze dziecko zarówno do pierwszej, jak i kolejnych wizyt w gabinecie.

Rozmowa. Przed każdą wizytą należy porozmawiać z dzieckiem. Wyjaśnić mu jaki jest cel wizyty, jak będzie ona przebiegać oraz dlaczego tak istotne jest dbanie o zęby. Umawiając dziecko na wizytę można zapytać o specyficzne słownictwo używane w stosunku do dzieci w gabinecie, pozwalające przeprowadzić wizytę w formie zabawy.

Zabawa. Dzieci uwielbiają uczyć się przez zabawę. Sprawdzoną przez maluchy zabawką, pomagającą zwalczyć strach przed dentystą jest zestaw „Ciastolina Play-Doh Dentysta. Koniec strachu przed dentystą!“ Dziecko w domowym zaciszu może samo wcielić się w rolę lekarza. Narzędzia dostępne w zestawie przydadzą się również przy przeglądzie uzębienia u ulubionego misia czy lalki. Polecamy również zakup książeczki pt. “Wizyta dobrej wróżki”, w której Wróżka Zębonia radzi dzieciom jak myć zęby i jak zdrowo się odżywiać. Dzięki książeczce każde dziecko przeżyje prawdziwą przygodę z Wróżką Zębonią.

Planowanie wizyty. Wizytę najlepiej umówić na konkretną godzinę w ciągu dnia, aby uniknąć zbyt długiego oczekiwania, co może znudzić dziecko. Należy wybrać porę, o której dziecko nie jest śpiące ani zmęczone, ma dobry humor i pozytywne nastawienie. Należy także zadbać o to, aby maluch był najedzony, ponieważ chemoutwardzalny charakter wypełnień sprawia, że dziecko nie może jeść przez 2 godziny po wykonaniu zabiegu.

Wizyta adaptacyjna. Dziecko, zanim stanie się pacjentem, powinno najpierw oswoić się z gabinetem stomatologicznym i personelem. Taka wizyta powinna odbyć się, gdy dziecko nie odczuwa jeszcze bólu zęba. Więcej o grupowych i indywidualnych spotkaniach adaptacyjnych mogą Państwo przeczytać w dziale “wizyta adaptacyjna”.

Towarzysze wizyty. Pozwól dziecku na zabranie do gabinetu ulubionej maskotki. Dzięki niej maluch poczuje się pewniejszy i odważniejszy.

Nagroda po wizycie. Oprócz drobnego upominku, który maluch otrzyma w gabinecie po udanej wizycie, warto pomyśleć o większej nagrodzie po zakończeniu leczenia, np. zakupie wymarzonej zabawki czy pójściu do kina. Na pewno będzie to dodatkowa motywacja dla dziecka.

Wróżka Zębonia. Kiedy dziecku wypadnie ząb lub zostanie usunięty podczas wizyty w gabinecie, może to oznaczać dla dziecka prawdziwą radość z rychłych odwiedzin Wróżki Zębonii! Maluch wkłada ząb pod poduszkę, a w nocy zabiera go do swojej kolekcji Wróżka Zębonia, w zamian, zostawia na jego miejscu pieniążek.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta adaptacyjna? Aby wizyta nie stała się złym wspomnieniem zarówno dla dziecka, jak i rodziców, nie należy zwlekać z pierwszą wizytą u stomatologa do momentu, aż dziecko zacznie boleć ząb. Ból najczęściej sprawia, że u dziecka wytwarza się negatywne nastawienie do stomatologa i ewentualnego dalszego leczenia. Najlepiej w wieku około 3 lat przyjść z maluchem na wizytę adaptacyjną, podczas której lekarz wyjaśni jak najlepiej dbać o zęby i przy okazji skontroluje stan uzębienia dziecka.

Rozmowa z dzieckiem przed pierwszym zabiegiem. Dziecko musi być uprzedzone o tym, że idzie do dentysty – nie można stawiać go przed faktem dokonanym. Strach przed wizytą u stomatologa może wynikać z tego, że dzieci ogólnie nie lubią lekarzy (w tym stomatologów), ale najczęściej spowodowany jest jednak nieodpowiednim zachowaniem rodziców, którzy (często nieświadomie) straszą dziecko używając nieodpowiednich sformułowań. Przy dziecku nie wolno stosować sformułowań sygnalizujących, że wizyta u dentysty może się wiązać z bólem. Najczęstsze tego typu określenia to: 'nie bój się', 'nie ma się czego bać', 'na pewno nic nie będzie bolało' czy 'obiecuję, że nie będzie boleć' itd. Dużym błędem jest również straszenie dentystą, np. traktowanie wizyty u dentysty jako kary.