Enter the title...Enter the title...
Umów się na wizytę+48 61 411 11 16

leczenie chorób przyzębia i paradontozy

Definicje

Choroby przyzębia — tak zwane periodontopatie, to ogólna nazwa schorzeń tkanek miękkich i twardych, otaczających zęby i będących miejscem ich osadzenia (dziąsło, włókno ozębnej, kość).

Paradontoza — jest chorobą atakującą tkanki otaczające ząb: dziąsło, kość, ozębną oraz cement korzeniowy. Główną przyczyną tego podstępnie rozwijającego się schorzenia jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a dokładniej — bakterie gromadzące się na powierzchni i wokół zębów. Produkowane przez nie toksyny niszczą tkanki otaczające ząb, doprowadzając do zaniku kości, a w efekcie nawet do utraty zębów. Chorobę można zatrzymać tylko na wczesnym etapie rozwoju.
W rozwiniętym stadium paradontoza jest nieuleczalna.

Płytka nazębna — to biały, serowaty nalot na zębach i dziąsłach osadzający się już dwie godziny po szczotkowaniu. Składa się on w 80 proc. z bakterii i produktów ich przemiany materii oraz organicznych i nieorganicznych składników śliny. Bakterie z płytki działają toksycznie na dziąsła — powodują ich zapalenie oraz rozpuszczają szkliwo. Płytka nazębna osadzająca się na zębach i dziąsłach jest bezpośrednią przyczyną próchnicy.

Skaling — polega na usunięciu twardych złogów nazębnych za pomocą aparatów ultradźwiękowych. Złogi nazębne usuwa się zarówno poprzez wibrację ultradźwiękową końcówki przyrządu, jak i poprzez zjawisko kawitacji wody wzburzonej ultradźwiękami. Zabieg kończy gładzenie powierzchni zębów pastami polerskimi.

Kamień nazębny — to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej, która powstaje nad i pod brzegiem dziąsłowym. W tych miejscach często dochodzi do podrażnienia dziąseł, prowadzącego do zapaleń i rozwoju ubytków przyszyjkowych. Cechą charakterystyczną kamienia nazębnego jest większa porowatość, czego efektem jest podatność na pokrywanie się plamami. Rozwojowi i powstawaniu kamienia nazębnego sprzyja nadmierne picie kawy, herbaty oraz palenie papierosów.

Niewinne złego początki, czyli co powinno wzbudzić Twój niepokój:

 • krwawienie z dziąseł pojawiające się podczas szczotkowania
 • odsłonięte szyjki zębów
 • nadwrażliwość przy jedzeniu zimnych i ciepłych pokarmów
 • nieprzyjemny zapach z ust, niesmak w jamie ustnej
 • nadmierne odkładanie kamienia nazębnego

Kto jest zagrożony?
Paradontoza jest drugą, po próchnicy, przyczyną utraty zębów. Wiele osób uważa, że jest to dolegliwość podeszłego wieku. Badania jednak dowodzą, że na tę chorobę cierpią coraz częściej osoby młode — po 35 roku życia, a nawet dwudziestolatkowie. Choroba może rozwijać się bez widocznych dla pacjenta objawów około 10-15 lat, a "ruszające się zęby" to jej ostatni — nieodwracalny etap. Niestety dopiero wówczas najwięcej osób zgłasza się do lekarza.

Zagrożenie wzrasta u osób:

 • niedostatecznie dbających o higienę jamy ustnej
 • palących
 • chorujących na cukrzycę
 • obciążonych genetycznie
 • z zaburzeniami hormonalnymi
 • zażywających niektóre leki (na nadciśnienie, przeciwpadaczkowe)
 • z niepełnym uzębieniem
 • ze źle wykonanymi wypełnieniami i protezami
 • z niekorygowanymi wadami zgryzu

Etapy choroby:

Stadium pierwsze: odwracalne zapalenie dziąseł spowodowane płytką nazębną

krwawienia zęba podczas szczotkowania

Te objawy zwykle nie budzą niepokoju. Jednak kiedy tylko się pojawią, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza. W tym stadium choroba jest odwracalna
i najłatwiejsza do leczenia!


zdrowe przyzębie

Stadium drugie: lekkie zapalenie tkanek przyzębia

krwawienie z dziąseł

Dziąsło luźno odstaje od powierzchni zębów, tworząc miejsce zalegania bakterii i resztek jedzenia.Pacjent nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie
z oczyszczeniem tych miejsc.


lekkie zapalenia przyzębia

Kolejne fazy rozwoju choroby: ciężkie zapalenie tkanek przyzębia

zwiększona ruchomość zębów

Kieszenie pogłębiają się, pojawia się stan zapalny, który powoduje niszczenie tkanek wokół zęba, a w końcowym stadium zanik kości i "ruszanie się" zębów.


zaawansowane zapalenie przyzębia

Etapy leczenia w Orident:

Etap I — konsultacja stomatologiczna

Wywiad medyczny, ocena ogólnych predyspozycji do chorób przyzębia, badanie jamy ustnej — ocena wskaźników potrzeb periodontologicznych (PSI Periodontal Screening Index).

Etap II — wizyta higienizacyjna wstępna (ze względu na obecność bakterii i stanu zapalnego przyzębia szczegółowe badanie przyzębia jest niewskazane, może bowiem spowodować rozprzestrzenianie infekcji).

Jest to podstawowy etap leczenia, który warunkuje powodzenie dalszych zabiegów. Higienizacja polega na profesjonalnym oczyszczeniu zębów oraz polerowaniu ich powierzchni, a także na doborze odpowiedniego instrumentarium do codziennej higieny jamy ustnej.

Etap III — diagnostyka szczegółowa.

Badanie radiologiczne, badanie kieszonek sondą periodontologiczną, postawienie diagnozy i ustalenie planu leczenia.

Etap IV — kolejne higienizacje (1-2 wizyty).

Kolejne wizyty (co 3-6 tygodni) mają na celu ocenę skuteczności domowej higieny oraz wprowadzenie ewentualnej korekty. Następnie pacjent zostaje skierowany na kontynuację leczenia do lekarza specjalisty.

Etap V — leczenie właściwe, prowadzone przez lekarza specjalistę.

Polega na oczyszczeniu powierzchni korzenia (kiretaż) oraz zajętych przez bakterie kieszeni patologicznych. Leczenie na tym etapie odbywa się najczęściej podczas 1-2 wizyt i często jest wspomagane leczeniem farmakologicznym (antybiotykoterapią).

Etap VI — stabilizacja — wizyty kontrolne.

Wizyty kontrolne ustalane według indywidualnych potrzeb. Dla oceny stabilizacji choroby i monitorowania jej postępów wykonywane są okresowo kontrolne zdjęcia pantomograficzne.

Etap VII — zabiegi leczące skutki choroby.

 • chirurgia regeneracyjna, implantacje
 • protetyka (szynowanie zębów, odbudowa braków zębowych)
 • ortodoncja (leczenie wtórnych wad zgryzu)

Etap VIII — wizyty kontrolne co 3-6 miesięcy

Pacjenci pozostają pod stałą opieką stomatologiczną, realizując zalecenia higienizacyjne.

Porady higienizacyjne

Zapobiegać paradontozie możemy w domu. Ważne jest, aby zawsze przestrzegać "złotych" zasad higieny jamy ustnej:

 • zęby myjemy co najmniej 2 razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku przez co najmniej 3 minuty,
 • używamy szczoteczek o miękkim lub średnio twardym włosiu,
 • powierzchnie zębów myjemy ruchem wymiatającym, nigdy nie szorujemy poziomo,
 • zawsze używamy nici i wykałaczek dentystycznych,
 • oczyszczamy też język (za pomocą specjalnych "tarek" na główce szczoteczki, specjalistycznych skrobaczek do oczyszczania języka lub plastikowej albo metalowej łyżeczki),
 • po umyciu zębów stosujemy płukankę do ust o działaniu grzybobójczym i bakteriobójczym, usuwającą biofilm bakteryjny (czyli płytkę nazębną), np. Octenidol. Warto pamiętać aby wybrać bezpieczny płyn, który nie wysusza jamy ustnej (bez alkoholu) oraz nie przebarwia szkliwa (bez chlorheksydyny) i szukać go
  w aptekach.

Porady praktyczne w leczeniu chorób przyzębia — Szczotkowanie

W celu utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej istotne jest zaznajomienie się z metodami oraz rolą, jaką odgrywa technika szczotkowania. Oczyszczanie zębów to podstawowa czynność, która każdemu jest znana od najmłodszych lat. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wykonywanie tej prostej i wydawałoby się błahej czynności bez zwrócenia uwagi na jej jakość i skuteczność, może się okazać zupełnie bezcelowe, a nawet szkodliwe. Należy unikać szczotkowania poziomego jak i mocnego przyciskania szczoteczki, ponieważ może to spowodować powstanie ubytków klinowych (przyszyjkowych) oraz stanów zapalnych dziąseł.

Metody szczotkowania zębów

Metoda ruchów okrężnych Fonesa polecana jest szczególnie dzieciom, ponieważ ich zdolności manualne nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Oczyszczanie zaczynamy od wyszczotkowania powierzchni policzkowych zębów bocznych. Przy lekko rozwartych ustach szczotkujemy, wykonując małe ruchy okrężne, nie zaciskając zębów przy szczotkowaniu. Zaczynamy od prawej strony, potem przechodzimy do strony lewej, pamiętając o tym, że zawsze zaczynamy od zębów trzonowych. Starannie szczotkując przesuwamy do przodu szczoteczkę ustawioną pod kątem prostym do powierzchni zębów. Gdy dojdziemy do zębów przednich, możemy je niezbyt mocno zacisnąć, ponieważ łatwiej się je wtedy czyści.

Aby wyczyścić wewnętrzne powierzchnie górnych zębów przednich, ustawiamy szczoteczkę pionowo i umieszczamy włókna na granicy zębów i dziąsła. Wykonujemy ruchy wymiatające szczoteczką do dołu w kierunku od dziąsła do końców zębów. W ten sam sposób szczotkujemy powierzchnie wewnętrzne dolnych zębów, ale tym razem wykonując ruchy wymiatające do góry. Na koniec oczyszczamy powierzchnie żujące wykonując ruchy poziome lub okrężne.

Metoda ruchów obrotowych (tzw. metoda roll) wskazana jest młodzieży i dorosłym ze zdrowym przyzębiem. Wykonując okrężne ruchy szczoteczką oczyszczamy zewnętrzne powierzchnie zębów, okolice przyszyjkowe oraz masujemy dziąsła. Przy otwartych ustach główkę szczoteczki ustawia się pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów, włosiem skierowanym do dziąseł: w szczęce ku górze, w żuchwie ku dołowi. Następnie obraca się szczoteczkę ku dołowi w szczęce, a do góry w żuchwie i ruchami wymiatającymi w kierunku powierzchni żującej oczyszcza się zęby. W ten sposób czyści się wszystkie powierzchnie, wykonując jednocześnie podczas obracania szczoteczki kilka ruchów drgających. Ruchy drgające i wymiatające należy powtórzyć kilkakrotnie. Należy zaznaczyć, że szczotkowanie metodą roll wpływa pozytywnie na dziąsła, ponieważ z ich powierzchni zostają usunięte resztki pokarmowe oraz, w wyniku masażu, dochodzi do ich lepszego ukrwienia.

Metoda Bassa jest odpowiednia zarówno dla osób ze zdrowymi dziąsłami, jak też pacjentów z zapaleniem dziąseł czy zapaleniem przyzębia. Szczoteczkę ustawia się na granicy dziąsła i zębów pod kątem 45 stopni, po czym lekko dociska się jej włókna do powierzchni zębów i dziąsła. Szczoteczką należy poruszać małymi, wibrującymi ruchami w kierunku do i od powierzchni zębów i dziąsła, dzięki czemu łagodnie, ale dokładnie usuwa się resztki jedzenia oraz płytkę nazębną. Zabieg szczotkowania zaczynamy od powierzchni zewnętrznych, potem przechodzimy do powierzchni wewnętrznych, a na końcu szczotkujemy powierzchnie żujące, zawsze zaczynając od wyszczotkowania zębów z tyłu, ponieważ najtrudniej je wyczyścić. Aby wyczyścić wewnętrzne powierzchnie górnych zębów przednich, ustawiamy szczoteczkę pionowo i umieszczamy włókna na granicy zębów i dziąsła. Wykonujemy ruchy wymiatające szczoteczką do dołu w kierunku od dziąsła do końców zębów. W ten sam sposób szczotkujemy powierzchnie wewnętrzne dolnych zębów, ale tym razem wykonując ruchy wymiatające do góry.

Metoda Bassa

szczotkowanie zębów zewnętrznych
Szczotkowanie powierzchni zewnętrznych
szczotkowanie zębów wewnętrznych
Szczotkowanie powierzchni wewnętrznych
szczotkowanie zębów przednich
Szczotkowanie zębów przednich


Rodzaje szczoteczek polecanych w leczeniu chorób przyzębia:

 1. Szczoteczki klasyczne:
  • Szczoteczka sensitive
   szczoteczka sensitive
   Bardzo miękka szczoteczka dla osób z wrażliwymi zębami i dziąsłami. Przy pomocy bardzo miękkich włókien skutecznie i łagodnie czyści wrażliwe zęby, dzięki czemu zmniejsza do minimum uczucie dyskomfortu. Polecana również po zabiegach chirurgicznych.
  • Szczoteczki miękkie
   • optymalna higiena
   • ochrona włókien
   miękka szczoteczka do zębów
 2. Powrót do codziennej ochrony jamy ustnej po zabiegu. Miękkie włókna zapewniają komfort szczotkowania.

  • Szczoteczki międzyzębowe:
  • szczoteczka międzyzębowaszczoteczki międzyzęboweszczoteczka międzyzębowa Elgydium
  • Szczoteczki jednopęczkowe

  Pasty do zębów zalecane w leczeniu chorób przyzębia:

  Pasty do zębów: Lacalut, Ajona,ELGYDIUM

  pasta lacalutpasta ajonapasta elgydium

  Pasty do zębów: Parodontax oraz ziołowe pasty do zębów.

  pasta colgatepasta blendamedparodontoza zębów

  Porady praktyczne w leczeniu chorób przyzębia — Nitkowanie

  Czyszczenie przestrzeni między zębami to pierwsza metoda walki z chorobami dziąseł, nieprzyjemnym oddechem oraz sposób zapobiegania rozwojowi próchnicy zębów. Aby otrzymać pożądany efekt wskazane i zalecane jest regularne i codzienne nitkowanie. Służy do tego nić dentystyczna, którą używamy po uprzednim wyszczotkowaniu zębów. Do przeprowadzenia zabiegu potrzebna jest nitka o długości 30-40 cm, którą owija się wokół środkowych, bądź wskazujących palców, tak, by około 3-4 cm pozostały wolne. Używanie świeżego odcinka nitki na każdą, kolejną partię płytki zęba, to prawidłowe postępowanie, ponieważ stosowanie i powtarzanie sekwencji tym samym fragmentem nici może przyczynić się do przenoszenia bakterii z zęba na ząb. Nić wsuwa się ostrożnie ruchami piłującymi do szczeliny zęba. Gdy przedostanie się ona do powierzchni zęba, przesuwa się ją kilkakrotnie ruchami pionowymi
  w kierunku brzegu siecznego lub powierzchni żującej.

  Rodzaje nici dentystycznych: zwykłe, woskowane, barwione lub nie, nieimpregnowane fluorem, nasączone miętą.

  nić dentystycznanitkowanie zębównić do zębów

  Nici dentystyczne z chlorheksydyną — pomagają zwalczać stan zapalny brodawki dziąsłowej międzyzębowej.

  nici dentystyczne z chlorheksydynąminifluor

  Porady praktyczne w leczeniu chorób przyzębia — Irygacja

  Irygatory do higieny jamy ustnej. Urządzenia te wykorzystują w swoim działaniu zalecaną przez naukowców irygację punktową WaterPik w celu zapewnienia optymalnego oczyszczania, masowania, profilaktyki zapalenia dziąseł i ograniczania płytki nazębnej. Irygator usuwa bakterie głęboko między zębami i poniżej dziąseł, gdzie czyszczenie tradycyjną szczoteczką nie daje rezultatów. Masuje dziąsła, co w efekcie sprawia, że są lepiej ukrwione i zdrowo wyglądają. Idealny do czyszczenia wokół stałych aparatów ortodontycznych, dzięki zastosowaniu specjalnej końcówki.

  irygator bezprzewodowyirygator dentystyczny

  Porady praktyczne w leczeniu chorób przyzębia — Terapia farmakologiczna

  Płukanki z chlorheksydyną (Elgydium, Eludril, Corsodyl, Kin).

  płyn corsodylpłyn eludrilpłyn kin

  Żele PERIO-KIN

  żel perio kin

  Płukanki ziołowe: Azulan, Dentosept, Septosan

  płukanka azulanpłukanka dentoseptpłukanka septosan