Enter the title...Enter the title...
Umów się na wizytę+48 61 411 11 16

najważniejsze zasady postępowania w trakcie leczenia implantologicznego

Wszczepianie implantów jest zabiegiem rutynowym - komplikacje są bardzo rzadkie. Mimo to pacjent może doświadczyć dyskomfortu i efektów ubocznych. Ważne jest aby umieć prawidłowo zareagować.

Krwawienie. W przypadku pojawienia się krwawienia rekomendujemy włożenie w krwawiące miejsce zwiniętego płatka czystej gazy i przygryzienie go na około godzinę. Nie należy wymieniać gazy w tym czasie. Ważne by głowę trzymać wysoko i przyłożyć zimny okład do policzka. Jeżeli krwawienie utrzymuje się nadal, prosimy o kontakt z lekarzem Orident.

Opuchlizna. Można zredukować opuchliznę przykładając zimny okład do policzka w miejscu operowanym. Chłodzenie przerywane jest efektywniejsze niż stałe. Dobre rozwiązanie to np. 15 minut chłodzenia i 15 minut bez okładu.

Lekarstwa. Jeżeli lekarz przepisał antybiotyki lub środki przeciwbólowe rekomendujemy ścisłe przestrzeganie zaleconych dawek.

Głowa do góry. Pacjenci po zabiegu powinni starać się w ciągu dnia trzymać głowę uniesioną do góry. Siedzenie jest lepsze od leżenia. W nocy głowa również powinna znajdować się powyżej ciała. W czasie snu, nie należy leżeć na stronie operowanej.

Prowadzenie samochodu. W pierwszych godzinach po zabiegu zdolność do prowadzenia samochodu może być obniżona. Jest to zależne od znieczulenia oraz środków przeciwbólowych. Dentysta wyjaśni jak środki te wpłyną na zdolność koncentracji

Jedzenie i picie. Napoje nie zawierające alkoholu i kofeiny można pić nawet bezpośrednio po zabiegu. Rekomendujemy jedynie unikanie gorących oraz gazowanych napojów. Pierwszy posiłek można jeść po pełnym ustąpieniu znieczulenia.

Czynniki drażniące. Niektóre substancje mogą wywołać komplikacje. Dlatego zalecane jest unikanie alkoholu, nikotyny, kawy, czarnej herbaty i produktów mlecznych. Nie wolno palić.

Ćwiczenia fizyczne. Zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przez dwa tygodnie od zabiegu.

Utrzymywanie higieny. Pacjent nie powinien szczotkować operowanego miejsca przez 10 dni - chyba, że lekarz zaleci inne postępowanie. Przez 8 godzin po zabiegu nie wolno płukać ust. Może to spowodować nadmierne krwawienie. Następnego dnia po zabiegu można zacząć płukać usta 3 razy dziennie (po śniadaniu, po obiedzie, po kolacji) zapisanym roztworem chlokheksydyny.

Należy ponownie skontaktować się z lekarzem w następujących przypadkach:

  • jeśli przez kilka dni po zabiegu występuje stały lub powiększający się ból,
  • kiedy krwawienie nie ustępuje lub ponownie się pojawia,
  • jeśli nie pojawia się czucie w okolicy zabiegowej po 12 godzinach.

Bardzo ważne!

Przestrzegaj terminów wizyt kontrolnych.

Powodzenie zabiegu zależy w dużej mierze od dyscypliny pacjenta. Brak konsekwencji w przyjmowaniu przepisanych przez lekarza leków, dawkowanie inne niż zalecone, podobnie jak nieprzestrzeganie terminów wizyt kontrolnych, wpływa niekorzystnie na proces leczenia.