Enter the title...Enter the title...
Umów się na wizytę+48 61 411 11 16

Bruksizm - choroba okluzyjna

Bruksizm to stan polegający na mimowolnym, silnym zaciskaniu zębów (bruksizm centryczny) oraz zgrzytaniu zębami (bruksizm ekscentryczny), który jest fizjologiczną reakcją na silne emocje i lęki wynikające z długotrwałego i nadmiernego stresu. Pojawia się w trakcie snu i stanowi sposób na uwolnienie nagromadzonych i tłumionych w ciągu dnia negatywnych emocji.

Bruksizm ma wpływ nie tylko na zdrowie zębów, ale także na stan stawów skroniowo-żuchwowych. Długotrwałe napięcie powoduje, że twarz się zmienia, ulegając powolnemu zniekształceniu, a rozrastające się mięśnie żwacze w kątach żuchwy nadają jej bardziej kwadratowych rysów. Przetrenowane mięśnie kurczą się 24 godziny na dobę, co ma wpływ na ich masę oraz siłę dlatego zęby osoby zgrzytającej zaciskają się nawet 10 razy mocniej niż osoby zdrowej.

Bruksizm najczęściej dotyczy introwertyków oraz osób charakteryzowanych przez otoczenie jako opanowane. Udowodniono, że osoby zgrzytające statystycznie rzadziej cierpią na inne choroby wywoływane stresem, takie jak wrzody żołądka, zawał serca, zespół jelita drażliwego. Mimo optymistycznego wydźwięku tego stwierdzenia należy pamiętać, że mięśnie, dziąsła i zęby, kości i stawy skroniowo-żuchwowe mają swoją wytrzymałość. Gdy zostanie przekroczona pewna granica wszystkie wymienione narządy ulegają zniszczeniu, zaczynają chorować i dają niepokojące objawy.

W konsekwencji pacjent cierpi na nawracające bóle i zawroty głowy, szumy w uszach, bóle zatok, nadwrażliwość zębów, często nawet nie zdając sobie sprawy z przyczyn swoich dolegliwości. Trafiają do nas pacjenci leczeni nieskutecznie przez lekarzy innych specjalności na migrenę, czy neuralgię nerwu trójdzielnego, lub tacy, którzy leczą się sami, doraźnie, środkami przeciwbólowymi.

Dr Agnieszka Szygenda, lekarz stomatolog i założycielka Specjalistycznego Centrum Orident jest jedynym w Polsce praktykiem leczenia skutków bruksizmu i choroby okluzyjnej metodą profesora Slavicka i profesora Sato. Sposób ten jest oparty na rehabilitacji stawu skroniwo-żuchwowego i rekonstrukcji funkcjonalnej i estetycznej uzębienia. Leczeni tą metodą pacjenci wracają do normalnego życia, ciesząc się nie tylko spokojnym snem i pięknym uśmiechem, ale przede wszystkim brakiem dolegliwości bólowych.