Enter the title...Enter the title...
Umów się na wizytę+48 61 411 11 16

ENCYKLOPEDIA ORIDENT

A

Afta - biała ranka o charakterze owrzodzenia w formie nadżerki. Najczęściej zlokalizowana na błonie śluzowej w jamie ustnej, na wargach lub języku. Jeśli pojawia się często należy rozważyć dodatkowe badania celem wykluczenia innych schorzeń.

 

Aparatura medyczna - Lekarze w Orident korzystają z najwyższej jakości sprzętu medycznego. Nieustannie dokształcają się i śledzą najnowsze trendy i nowinki technologiczne wykorzystywane w stomatologii. Wszystko po to, by pacjentom zapewnić usługi na najwyższym poziomie skuteczności i bezpieczeństwa. Specjaliści Orident mają do dyspozycji:

 

Aparat pantomograficzny - urządzenie służące do wykonywania zdjęć całościowych/przeglądowych wszystkich zębów i ich zawiązków, kości szczęki i żuchwy, stawów skroniowo żuchwowych i częściowo zatok szczękowych. Zdjęcie nazywane potocznie „panoramą” nie odwzorowuje idealnie wielkości poszczególnych struktur ale pozwala na wykrycie próchnicy, zmian okołowierzchołkowych, zębów zatrzymanych, dodatkowych i nadliczbowych, czy zębów nieprawidłowo przeleczonych kanałowo. Powinno być wykonywane podczas okresowych kontroli.

B

Bruksizm- mimowolne zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami będące najczęściej skutkiem stresu lub efektem zaburzeń snu. W rezultacie bruksizm prowadzi do nadmiernego ścierania zębów, uszkadza zgryz, dziąsła, kości, a przede wszystkim powoduje dysfunkcję stawów skroniowo-żuchwowych i napięcie mięśniowe. W Orident zaburzenia spowodowane bruksizmem leczy dr Agnieszka Szygenda jedyna w Polsce dyplomowana praktyk metody wiedeńskiej.

C

Chirurg dentysta – stomatolog specjalizujący się w wykonywaniu zabiegów operacyjnych polegających na ingerencji w obrębie części twarzowo - szczękowej. W praktyce zawodowej łączy specyfikę dwóch dziedzin – stomatologii i chirurgii. Leczy głównie urazy, następstwa wad rozwojowych, problem zębów zatrzymanych oraz nowotwory w jamie ustnej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się kto w Orident zajmuje się chirurgią.

 

Cement dentystyczny w zależności od składu chemicznego przeznaczony jest do przyklejania koron, mostów, licówek porcelanowych i kompozytowych oraz osadzania wkładów koronowo-korzeniowych. Niektóre cementy stosuje się również do robienia wypełnień.

 

Choroba odogniskowa zębopochodna - w każdym przypadku związana z obecnością w ustroju ognisk zakażenia. Głównym czynnikiem zakaźnym są bakterie. Choroba może mieć przebieg ostry lub utajniony. Nieleczona naraża na wiele powikłań – może doprowadzić m.in. do zapalenia wsierdzia, sepsy, zawału serca, udaru mózgu, problemów z krążeniem, trudnych do zdiagnozowania bólów głowy, problemów dermatologicznych (np. trądziku), uszkodzenia nerek lub wątroby. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak w Orident walczymy z chorobą odogniskową zapoznaj się z naszym autorskim programem „Cisi zabójcy”.

D

Diagnostyka zębów – dokładne badanie stanu zdrowia zębów oraz układów i narządów mających wpływ na zęby (układu stomatognatycznego). Zwykle dokonywana poprzez wywiad, analizę zdjęć Rtg, oraz badania: stanu dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej, tkanek twardych zęba, anatomii i funkcji stawów skroniowo-żuchwowych, napięcia mięśniowego w obrębie głowy i szyi.

 

Dwuwizytowe leczenie kanałowe - Ze względu na różnorodność budowy anatomicznej kanałów korzenia oraz występowanie zmian okołowierzchołkowych, leczenie kanałowe jest czasem przeprowadzane podczas dwóch wizyt. Na pierwszej wizycie lekarz udrożnia i opracowuje kanały, a wypełnia je podczas drugiej wizyty. Przerwa między wizytami wymagana jest ze względu na działanie terapeutyczne wkładki leczniczej. Metoda ta często stosowana jest przy powtórnym leczeniu kanałowym oraz w przypadku zakażonych zębów (ropnych).

E

Endodoncja – dział stomatologii zachowawczej zajmujący się diagnostyką i leczeniem miazgi oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych. Specjaliści w Orident, dysponują mikroskopem w każdym gabinecie co gwarantuje bardzo precyzyjny wgląd do wnętrza zęba oraz możliwość dokładnego opracowania i wypełnienia kanału zębowego.

 

Ekstrakcja "ósemki" zatrzymanej - Usunięcie tzw. zęba mądrości, który ze względów anatomicznych nie może prawidłowo wyrosnąć i zająć miejsca w łuku zębowym. Taki ząb często leży poziomo w kości — może być częściowo lub całkowicie przykryty dziąsłem. Pozostawienie zatrzymanej ósemki może doprowadzić do wad zgryzu, a także utrudnić leczenie zębów. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym przez chirurga stomatologicznego.

 

Ekstrakcja zawiązka "ósemki" - Jest to zabieg usunięcia zawiązka zęba, który ma wykształconą tylko koronę zęba, nie ma jeszcze korzeniu i jest całkowicie zarośnięty w kości pod dziąsłem. Najczęstszym wskazaniem są względy ortodontyczne. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym przez chirurga.

F

Fluoryzacja – zabieg stomatologiczny o działaniu profilaktycznym, polegający na stosowaniu preparatów z fluorem, w celu zapobiegania rozwojowi próchnicy. Często wykonywany również w szkołach podstawowych. Profilaktycznie powinno się przeprowadzać fluoryzację co pół roku.

G

Gojenie miejsca implantowania – czyli proces osteointegracji polegający na odbudowie tkanki kostnej wokół implantu. Efektem jest mocne osadzenie się implantu w kości umożliwiające obciążenie. Proces gojenia jest indywidualny i trwa około dwunastu tygodni.

H

Higiena jamy ustnej czynności związane z właściwą pielęgnacją zębów i dziąseł. Dbałość o higienę ma znaczący wpływ na utrzymanie jamy ustnej w zdrowiu. Właściwa higiena polega na odpowiednim szczotkowaniu, nitkowaniu oraz regularnych wizytach stomatologicznych. Jeżeli chcesz się zapoznać z naszą unikalną metodą profilaktyczną.

I

Implantologia stomatologiczna – specjalistyczne zabiegi polegające na odbudowie ubytków w uzębieniu poprzez wszczepienie implantów. Uzupełnianie tych braków pozwala na osiągnięcie trwałego efektu estetycznego, ma też wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządu żucia. Niestety nie wszystkie braki zębowe kwalifikują się do zabiegu. Dużą rolę odgrywa czas jaki upłynął od utraty zęba i stan kości w miejscu ubytku.

 

Implant – specjalna śruba wykonana z tytanu, którą lekarz wszczepia podczas zabiegu implantacji w miejscu braku zębowego. Implanty mają różne średnice oraz długości, dzięki temu lekarz może dobrać idealny rozmiar do warunków panujących u pacjenta. Wgojony implant stanowi bazę do wykonania uzupełnienia protetycznego.

 

Inlay (wkład) i onlay (nakład), to uzupełnienia tkanek twardych zęba. Stosuje się je wewnątrz zęba, w miejscu tradycyjnego wypełnienia kompozytowego. Onlay/inlay wykonywany jest na podstawie wycisku wypreparowanego zęba: w laboratorium protetycznym z wycisku odlewany jest model gipsowy odzwierciedlający sytuację wewnątrz ust pacjenta. Technik modeluje wkład, utwardza i poleruje, a gotowa praca na kolejnej wizycie jest cementowana w jamie ustnej. Onlay/inlay wyglądem przypomina wypełnienie wykonane w jednym kawałku. Wskazania do zastosowania wkładu to duże braki tkanek zęba po leczeniu próchnicy lub po leczeniu kanałowym. Zalety — to możliwość odbudowy anatomicznego kształtu i wielkości zęba, dużo większa wytrzymałość w porównaniu z tradycyjnym wypełnieniem (plombą) i lepsza estetyka. Są niezastąpione w terapiach rehabilitacyjnych stawów skroniowo- żuchwowych i po terapii ortodontycznej w celu wyrównania nieprawidłowej płaszczyzny okluzji.

 

Indywidualna nauka higieny - Wizyta w gabinecie higienizacyjnym, która polega na nauce prawidłowego szczotkowania zębów. Wizyta zaczyna się od wybarwienia płytki nazębnej płynem lub tabletką do ssania, co uwidacznia miejsca nieczyszczone. Dziecko na taką wizytę przynosi używaną na co dzień własną szczoteczkę i pastę. Higienistka Orident w kompetentny i niestresujący sposób, indywidualnie dobierze odpowiednią technikę mycia zębów i do skutku będzie ją ćwiczyć z dzieckiem.

J

Jednowizytowe leczenie kanałowe – polega na usunięciu z kanałów korzeniowych chorego zęba zakażonej lub obumarłej miazgi. W ciągu jednej wizyty lekarz udrożnia, opracowuje i wypełnia kanały. W Orident leczenie kanałowe przeprowadzamy zawsze przy użyciu mikroskopu.

K

Kanał zębowy (korzeniowy) - przestrzeń wewnątrz korzenia, w której znajduje się miazga i nerw. Podczas leczenia kanałowego kanał korzeniowy musi być bardzo dokładnie oczyszczony i zdezynfekowany, a następnie bardzo precyzyjnie wypełniony. Ze względu na dużą precyzję procedurę należy wykonywać w powiększeniu. W Orident do tego celu używamy mikroskopu.

 

Kiretaż - podstawowy zabieg z dziedziny periodontologii polegający na leczeniu kieszonek przyzębnych wypełnionych kamieniem, na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

 

Kitretaż otwarty - W niektórych przypadkach stan zapalny (spowodowany gromadzeniem się kamienia w kieszonkach) jest na tyle zaawansowany, że należy chirurgicznie odsunąć dziąsło, by oczyścić kieszonki. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

 

Korona protetyczna - to cienka osłonka na ząb wykonana z porcelany lub innego materiału, stosowana, gdy bardzo zniszczony przez próchnicę ząb odbudowany jest dużymi wypełnieniami, nie zapewniającymi anatomicznego kształtu ani odpowiedniej estetyki. Korony zaleca się stosować na zęby martwe po leczeniu kanałowym (korony maskują przebarwienia oraz wzmacniają bardziej kruche niż w przypadku zęba żywego tkanki). Korona jest indywidualnie dobierana i dopasowywana do warunków anatomicznych pacjenta. Po jej wykonaniu ząb wygląda naturalnie, estetycznie i nie można go odróżnić od pozostałych. Korona porcelanowa wymaga zeszlifowania zęba na obwodzie (1 mm), tak aby stworzyć miejsce na porcelanę. Można stosować ją również na zęby żywe. W takim przypadku Stomatolog wykorzystuje cieńsze i nie wymagające dużej preparacji korony porcelanowe bez podbudowy. Ze względu na ich całkowitą przezierność korony te stosuje się na mocne, nieprzebarwione zęby.

 

Korona na implantach - Po zabiegu implantacji, po wygojeniu miejsca implantowania, należy założyć koronę, aby ząb nie różnił się od pozostałych zdrowych zębów. Koronę dopasowuje się szczelnie do implantu, dzięki czemu wygląda bardzo naturalnie. W chwili obecnej implant i korona na implancie są sprawdzonym i najlepszym sposobem uzupełnienia braków w uzębieniu.

 

Klinika stomatologiczna - nazwa ustawowo zarezerwowana wyłącznie dla zakładów opieki zdrowotnej, które zostały utworzone w celu: prowadzenia badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych lub realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń́ zdrowotnych i promocją zdrowia.

 

Korygowanie wad zgryzu- korygowaniem wad zgryzu zajmuje się ortodoncja. Leczeni są pacjenci w rożnym wieku, za pomocą aparatów stałych i ruchomych. Przeciętny czas leczenia to 12-30 miesięcy.

L

Licówka - cienkie płatki wykonane z kompozytu lub porcelany, które nakłada się na wargową (widoczną) powierzchnię zębów. Umożliwiają pokrycie rozległych wypełnień, zmianę kształtu zęba, usunięcie przebarwień (np. po antybiotykoterapii), wydłużenie lub poszerzenie zęba, zamknięcie diastemy (szczeliny między jedynkami). Licówki kompozytowe wymagają minimalnej preparacji (szlifowania), natomiast efekt końcowy jest bardzo trwały. Każdorazowo przed wykonaniem licówki konieczna jest precyzyjna analiza zwarcia. Licówki kompozytowe wykonywane są przez lekarza bezpośrednio w gabinecie lub przez technika w laboratorium protetycznym, po częściowym oszlifowaniu zęba i pobraniu wycisku podczas pierwszej wizyty. W trakcie drugiej wizyty lekarz przykleja licówkę za pomocą trwałego cementu dentystycznego.

 

Lakowanie zębów – Zabieg uszczelniania, który polega na pokryciu naturalnych zagłębień i bruzd w zębach (na powierzchniach żujących) specjalnym preparatem. Jest to zabieg profilaktyczny, który ma na celu zapobieganie rozwojowi próchnicy w bruzdach zębów — w miejscach, w których prawidłowa higiena może być utrudniona. Lakowanie wykonuje się głównie u dzieci. Jest najskuteczniejsze, gdy przeprowadzi się je do dwóch miesięcy od ukazania się zęba (wyrżnięcia) w jamie ustnej.

 

Leczenie kieszonek kostnych - W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego, spowodowanego gromadzącą się płytką bakteryjną, mogą powstać pionowe zaniki tkanki kostnej. Specjaliści Orident Stomatologia indywidualnie dobierają plan leczenia dla każdego pacjenta dotkniętego tym problemem i skutecznie pomagają go zwalczyć.

 

Leczenie kanałowe metodą formokrezolową - Leczenie kanałowe u dzieci odbywa się podczas dwóch wizyt. Pierwsza wizyta polega na włożeniu do zęba wkładki dewitalizacyjnej, co powoduje zniesienie bólu. Po kilku dniach, na drugiej wizycie, lekarz wymienia lek na pastę wypełniającą kanały oraz kończy leczenie zakładając wypełnienie glassjonomerowe.

 

Likwidacja uśmiechu dziąsłowego - zabieg chirurgiczny o charakterze estetycznym wykonywany w sytuacji, gdy górne dziąsło nachodzi na zęby i jest widoczne powyżej 2 mm przy szerokim, otwartym uśmiechu.

 

Leczenie kanałowe - sposób leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zębowej. Zabieg polega na usunięciu chorej miazgi zębowej z komory i kanałów zęba i wypełnieniu odpowiednim materiałem. W Orident leczenie kanałowe przeprowadzamy pod mikroskopem.

 

Laboratorium protetyczne - specjalizuje się w wykonywaniu prac protetycznych (koron, licówek, mostów, protez szkieletowych i całkowitych) w celu poprawy estetyki zębów własnych pacjenta oraz uzupełnienia braków w uzębieniu. Dobre laboratoria wyposażone są w nowoczesny sprzęt, który umożliwia profesjonalną obróbkę materiałów wykorzystywanych w stomatologii takich jak tytan, złoto, porcelanę, czy tworzywa sztuczne.

M

Mosty zębowe - to uzupełnienia protetyczne mające na celu zlikwidowanie luki w uzębieniu poprzez wykonanie w laboratorium części imitującej ząb, która opiera się na zębach naturalnych, ich korzeniach lub implantach. Wadami tego rozwiązania jest konieczność oszlifowania dwóch sąsiednich zębów oraz utrudnione utrzymanie higieny pod dowieszonym zębem (wymagające użycia urządzenia do irygacji wewnątrzustnej). Mosty stosuje się w sytuacjach, kiedy implantacja jest niemożliwa.

 

Martwy ząb - ząb, w którym doszło do obumarcia miazgi na skutek zakażenie bakteryjnego. W przypadku zęba martwego są dwie możliwości leczenia w zależności od stopnia zniszczenia zęba: ekstrakcja lub leczenie kanałowe i odbudowa zęba.

 

Miękkie dziąsła – objaw wczesnej fazy zapalenia dziąseł, jednego z najpowszechniejszych schorzeń stomatologicznych. Rzadko bolesne w początkowej fazie trwania choroby powstałej na skutek nagromadzenia się bakterii wokół dziąseł i pomiędzy zębami. Nieleczone mogą prowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się ognisk zapalnych oraz, w skrajnym przypadku do wypadnięcia zęba.

N

Nauka mycia zębów - najlepiej rozpocząć ją poprzez wizytę z dzieckiem w gabinecie higienizacyjnym. Im wcześniej, tym łatwiej o zdrowe nawyki. Niemniej jednak prawidłowej higienizacji można uczyć się w każdym wieku. Wykwalifikowana higienistka zademonstruje jak prawidłowo szczotkować zęby. Wizyta zaczyna się od wybarwienia płytki nazębnej płynem lub tabletką do ssania, co uwidacznia miejsca nieczyszczone. Higienistka w kompetentny i niestresujący sposób indywidualnie dobierze odpowiednią technikę oraz akcesoria do mycia zębów i do skutku będzie ją ćwiczyć z Pacjentem.

 

Nitkowanie - czyszczenie nicią dentystyczną przestrzeni między zębami, a dziąsłem. Stanowi ważny element codziennej higieny jamy ustnej, wspomaga usuwanie płytki nazębnej w miejscach gdzie nie dotrze szczoteczka. Wykonywane prawidłowo nitkowanie ma realny wpływ na czystość naszej jamy ustnej oraz niewątpliwie hamuje rozwój próchnicy zębów.

 

Niedrożne kanały zębowe - często spotykane utrudnienie w leczeniu endodontycznym, spowodowane: nieprawidłowościami w budowie anatomicznej kanałów zębowych, użyciem nieodpowiednich materiałów do wypełnienia kanałów oraz poprzez pozostawienie części narzędzi używanych przy leczeniu. Obliteracja kanału (drożność) jest możliwa poprzez usunięcie przeszkody. Najlepszym narzędziem wspomagającym ten zabieg jest mikroskop.

O

Okluzja - to wzajemna relacja zębów górnych i dolnych. O prawidłowej okluzji mówimy wtedy, gdy powierzchnie zębów przeciwstawnych mają ze sobą właściwy kontakt umożliwiający odgryzanie i rozdrabnianie pokarmów, a także wyraźne mówienie.  Zaburzenia okluzji prowadzą do tzw. choroby okluzyjnej, której objawem mogą być: nadwrażliwość zębów na zimno i ciepło, ruchomość zębów, silne bóle mięśni twarzoczaszki, bóle stawów skroniowo-żuchwowych oraz bóle głowy.

 

Ortodoncja - to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wad zgryzu przy pomocy stałych lub ruchomych aparatów ortodontycznych. Leczenie ortodontyczne trwa, w zależności od korygowanej wady, od kilku miesięcy do kilku lat. W tym czasie pacjent musi regularnie przychodzić na wizyty kontrolne, podczas których lekarz sprawdza oraz dokumentuje postępy leczenia i koryguje aparat dostosowując go do zmieniającego się zgryzu.

 

Osteopatia -to metoda diagnozowania oraz leczenia dysfunkcji stawowych i tkankowych przy pomocy metod manualnych. Osteopatia traktuje organizm człowieka jako całość, uznając, że wszystkie jego elementy są ze sobą połączone. W Orident dzięki współpracy stomatologów, osteopatów i fizjoterapeutów, pacjent ma szanse na skuteczne wyleczenie dolegliwości bólowych mięśni w obrębie głowy i szyi, szumów usznych, odgłosów w stawie skroniowo-żuchwowym, czy nawet wad postawy.

P

Piaskowanie - to zabieg usuwania osadu i przebarwień zębów, których nie można usunąć podczas szczotkowania, najczęściej powstałych przez picie kawy, herbaty czy palenie tytoniu. Do piaskowania służą aparaty (piaskarki) wyrzucające pod dużym ciśnieniem mieszankę specjalnego pyłu z wodą, która skutecznie usuwa osady i przebarwienia. Piaskowanie to zabieg bezpieczny i bezbolesny wykonywany w Orident przez higienistkę.

 

Plastyka połączenia ustno-zatokowego - jest to zabieg zamknięcia połączenia między zatoką a jamą ustną, powstałego po ekstrakcji zęba, który korzeniami tkwił w zatoce szczękowej. Zabieg jest wykonywany przez chirurga stomatologicznego, a metoda plastyki indywidualnie dobierana do każdego pacjenta. W warunkach gabinetu może być wykonywana wyłącznie w ciągu doby od ekstrakcji.

 

Pogłębienie przedsionka z przeszczepem dziąsła - płytki przedsionek może być powodem pociągania dziąsła i zębów przez ruchy warg. Może to doprowadzić do odsłonięcia szyjek zębów, co wzmaga podatność na stany zapalne, nadwrażliwość, a także jest defektem estetycznym. Specjaliści Orident podczas zabiegu w znieczuleniu miejscowym pogłębiają przedsionek i przeszczepiają dziąsło, by pokryć jego ubytek.

 

Powtórne leczenie kanałowe - jest konieczne w przypadku wcześniejszego, nieprawidłowego leczenia kanałowego - po niedokładnym lub nieszczelnym wypełnieniu kanałów. Podczas zabiegu lekarz ponownie udrożnia, opracowuje i wypełnia kanał pod mikroskopem. Po powtórnym leczeniu kanałowym ząb musi zostać odbudowany dużym wypełnieniem lub przygotowany pod odbudowę protetyczną (onlay lub korona). W Orident powtórne leczenie kanałowe przeprowadzamy zawsze przy użyciu mikroskopu.

 

Protezy ruchome częściowe lub całkowite - służą uzupełnieniu bardzo dużych braków lub całkowitego braku uzębienia. Protezy wykonuje się z bardzo trwałych materiałów akrylowych w laboratorium protetycznym. W jamie ustnej utrzymywane są na zasadzie przyssania do dziąseł. W przypadku tego rodzaju protez siły żucia przenoszone są na dziąsła, przez co ich efektywność (w porównaniu z protezą szkieletową) jest mniejsza. Wykonywane są także jako uzupełnienia tymczasowe przed implantacjami lub uzupełnienia u osób starszych. Zaletą protez całkowitych i częściowych jest szybka odbudowa utraconych zębów, poprawa rysów twarzy, wypełnienie zapadniętych policzków.

 

Podcięcie wędzidełka- krótki zabieg chirurgiczny polegający na podcięciu i właściwym przytwierdzeniu za pomocą szwów pionowego fałdu błony śluzowej występującego od wewnętrznej powierzchni wargi do wyrostka zębodołowego szczęki. Wskazaniami do zabiegu są wady anatomiczne, które mogą stać się przyczyną problemów natury ortodontycznej, logopedycznej oraz protetycznej. Podcięcie wędzidełka zwiększa ruchomość górnej wargi i języka. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

 

Podniesienie dna zatoki - jest to zabieg polegający na podniesieniu dolnej ściany zatoki szczękowej, by uzyskać odpowiednie warunki pod implantację. Wykonywany jest przez chirurga stomatologicznego w znieczuleniu miejscowym.

 

Pokrycie recesji - recesja dziąsła to jego cofnięcie się, za którym idzie odsłonięcie korzeni zęba. Powoduje nadwrażliwość, zwiększoną podatność na stany zapalne i p

R

Rekonstrukcja zęba wypełnieniem kompozytowym - gdy ząb jest bardzo zniszczony przez próchnicę, wymaga odbudowy za pomocą dużego wypełnienia z materiału kompozytowego światłoutwardzalnego. Taka rekonstrukcja zęba zapewnia jego naturalny wygląd. Lekarz jest w stanie odtworzyć zniszczony ząb z bardzo dużą precyzją, zarówno pod kątem anatomicznym jak i kolorystycznym.

 

Resekcja wierzchołka korzenia - Resekcja wierzchołka korzenia to zabieg mikrochirurgiczny przeprowadzany pod mikroskopem, polegający na odcięciu wierzchołka korzenia wraz ze zmianą okołowierzchołkową. Ze względów anatomicznych jest bezpieczną metodą leczenia zębów przedtrzonowych i siekaczy, w których mimo przeprowadzonego leczenia endodontycznego nie doszło do wygojenia zmiany okołowierzchołkowej, głównie torbieli.

 

RTG w Specjalistycznym Centrum Stomatologicznym Orident dysponujemy nowoczesnym w pełni cyfrowym, wielofunkcyjnym urządzeniem do rentgenodiagnostyki stomatologicznej -Veraviewepocs 3D firmy Morita. Wykonujemy zdjęcia tomograficzne 3D, panoramiczne , cefalometryczne. Także na zlecenie.

S

Skaling – bezbolesny zabieg mający na celu usunięcie kamienia nazębnego nagromadzonego w okolicach dziąseł. Istnieje kilka metod i technik usuwania kamienia. Do najpopularniejszych należą:

  • metoda mechaniczna – rozkruszanie kamienia przy pomocy dłutka dentystycznego lub wiertła frezującego.
  • metoda z wykorzystaniem ultradźwięków – rozkruszanie kamienia za pomocą specjalnego urządzenia – skalera ultradźwiękowego, który generuje drgania o bardzo wysokiej częstotliwości. Drgająca końcówka skalera przyłożona do zęba przenosi drgania na jego powierzchnię sprawiając, że kamień łatwo odpryskuje i pęka.

Występowanie kamienia jest problemem indywidualnym. Wiadomo, że sprzyja mu nadmierne picie kawy i herbaty oraz palenie papierosów. Najlepsze efekty estetyczne można uzyskać korzystając z zabiegu skalingu 2 razy w roku.

 

Sterowana regeneracja tkanek – w niektórych przypadkach, przy zaawansowanej paradontozie, niezbędne jest odbudowanie tkanki kostnej lub tkanek miękkich otaczających ząb. Do tego zabiegu stosuje się wysokiej klasy preparaty kościotwórcze, które po kilku miesiącach, dzięki właściwościom regeneracyjnym organizmu, stają się pełnowartościową tkanką.

 

Szkliwo zębowe – tkanka, która pokrywa ząb w obrębie korony zęba. Zbudowane z materii nieorganicznej, organicznej i wody.

 

Sterylizacja narzędzi – proces polegający na niszczeniu wszystkich form drobnoustrojów. Bardzo ważne w procesie jest odpowiednie przygotowanie narzędzi oraz właściwe przechowywanie ich po zabiegu. W Orident dysponujemy najnowocześniejszym dostępnym sprzętem do przeprowadzania procesów sterylizacyjnych, a wielokrotne kontrole Sanepidu potwierdziły poprawność naszych procedur.

Ś

Światłoutwardzanie wypełnienia – ubytki w zębach często wymagają nakładanie kilku kolejnych warstw wypełnienia. Cecha światłoutwardzalności materiału jest bardzo ważna ze względu na odpowiednią ilość czasu potrzebnego na wymodelowanie wypełnienia. Po nadaniu kształtu kolejnym warstwom wypełnienia lekarz naświetla je specjalną lampą, dzięki czemu kompozyt w zębie staje się bardzo twardy w ciągu kilku sekund. Naświetlanie wszystkich warstw daje ostateczną twardość i wytrzymałość mechaniczną zęba.

T

Terapia ortodontyczna – Proces leczenia wad zgryzu oraz wad szczękowo twarzowych przeprowadzany przez lekarza ortodontę. Terapia może dotyczyć zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. W naszym Centrum Ortodoncją zajmuje się dwóch lekarzy.

U

Usunięcie zmian patologicznych na policzku, wardze, dziąśle - zabieg chirurgicznego usunięcia zmian na policzkach, wardze lub dziąśle, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pobrany materiał zostaje wysyłany do pracowni patomorfologicznej w celu określenia typu zmiany komórkowej.

 

Udrożnienie zobliterowanych kanałów- w przypadku zobliterowanych, tzn. wąskich, niedrożnych lub zakrzywionych kanałów, ich udrożnienie jest znacznie utrudnione. Specjaliści Orident Stomatologia używają do leczenia kanałowego mikroskopu stomatologicznego oraz bardzo precyzyjnych narzędzi ultradźwiękowych, które umożliwiają całkowite opracowanie tego typu kanałów.

W

Wizyta adaptacyjna - ma na celu zapoznanie i oswojenie dziecka z gabinetem stomatologicznym oraz personelem. Dziecko może zwiedzić gabinet, obejrzeć sprzęty oraz swoje zęby na ekranie monitora, zadawać mnóstwo pytań lekarzowi, który z przyjemnością odpowie na każde z nich.

 

Wzmacnianie szkliwa – szkliwo, choć jest najtwardszą tkanką organizmu, jest bardzo podatne na zniszczenie. Nawet najdrobniejsze urazy mogą być początkiem problemów stomatologicznych. Wzmacnianie szkliwa polega na remineralizacji, czyli ponownej mineralizacji tkanek szkliwa. Proces ten to uzupełnianie ubytków oraz wzmacnianie szkliwa.

 

Wybielanie lampą Beyond - wybielanie lampą Beyond jest zabiegiem estetycznym i całkowicie bezpiecznym dla zdrowia. Podczas jednej wizyty w gabinecie pacjent jest poddawany trzem sesjom wybielania zębów — najpierw zęby są pokrywane specjalnym żelem wybielającym, a następnie naświetlane lampą, która aktywuje substancję. Po zabiegu należy przez kilka dni przestrzegać tzw. białej diety, która wzmacnia i utrwala efekt wybielania. Widoczne wybielenie zębów utrzymuje się przez 2-3 lata, pod warunkiem przestrzegania prawidłowej higieny jamy ustnej.

 

Wybielanie metodą mieszaną (nakładka + lampa Beyond) - w Orident Stomatologia najczęściej stosujemy mieszaną metodę wybielania. Po wybielaniu w gabinecie pacjent otrzymuje nakładki i żel wybielający do stosowania w domu przez kilka kolejnych dni. Badania dowiodły, że jest to metoda najbardziej skuteczna, a efekt jest trwały i widoczny.

 

Wybielanie nakładkowe - jest przeprowadzane samodzielnie przez pacjenta w domu. Podczas pierwszej wizyty lekarz pobiera wyciski zębów w celu wykonania indywidualnie dopasowanych nakładek na zęby. Na kolejnej wizycie pacjent otrzymuje nakładki wraz z żelem wybielającym i stosuje je w nocy przez dwa tygodnie. Zęby są wybielane stopniowo, a efekt zabiegu jest bardzo trwały.

 

Wydłużenie korony klinicznej - zabieg wykonywany w przypadku poddziąsłowego złamania zęba lub próchnicy o zasięgu poddziąsłowym. Polega na skorygowaniu kształtu dziąsła tak, aby brzeg złamania czy ubytku był dostępny ponad dziąsłem. Pozwala to, po wygojeniu dziąsła, wykonać szczelną pracę protetyczną.

 

Wypełnienie glassjonomerowe w zębie mlecznym - wypełnienie glassjonomerowe w zębie mlecznym to rodzaj wypełnienia, które wzmacnia ząb uwalniając związki fluoru. Jest podatne na ścieranie, dzięki czemu ściera się na równi z zębami zdrowymi (ścieralność fizjologiczna), umożliwiając wzrost szczęk i kształtowanie się prawidłowego zgryzu. Jest proste w aplikacji, co ułatwia współpracę z dzieckiem.

 

Wypełnienie kompozytowe - wypełnienie w kolorze zęba uzupełniające ubytek, wykonane z materiału światłoutwardzalnego (popularnie zwane plombą). W Orident Stomatologia dostępne są wypełnienia kompozytowe w szerokiej gamie kolorów. Każde wypełnienie jest indywidualnie dobierane do pacjenta, tak, by wyglądem pasowało do pozostałych zębów.

Z

Zabiegi chirurgiczne płatowe - ten rodzaj zabiegu wykonuje się przy zaawansowanej paradontozie, gdy na skutek postępu choroby dochodzi do zniszczenia tkanki kostnej pokrywającej korzenie zębów. Płatowy zabieg chirurgiczny pozwala na uzyskanie dostępu do kości i usunięcie stanu zapalnego. Jest to również okazja do wypełnienia ubytku kości materiałami wspomagającymi regenerację tkanki kostnej.

 

Zamknięcie diastemy - diastema to szczelina między siekaczami. Lekarze w Orident Stomatologia usuwają ją metodami indywidualnie dobranymi do warunków i potrzeb pacjenta.

 

Zdjęcie panoramiczne - zdjęcie RTG całej jamy ustnej, które umożliwia dokładną diagnostykę całego uzębienia, uwidacznia wszystkie ubytki, stare wypełnienia oraz uzupełnienia protetyczne. Zdjęcie panoramiczne umożliwia również diagnostykę w obrębie zatok oraz stawów skroniowo-żuchwowych. W Orident Stomatologia lekarze korzystają z cyfrowego aparatu rentgenowskiego emitującego minimalną dawkę promieniowania.

 

Zdjęcie punktowe RTG - zdjęcie rentgenowskie pojedynczego zęba. Gabinety w Specjalistycznym Centrum Stomatologicznym wyposażone są w cyfrowe aparaty RTG przy każdym fotelu stomatologicznym, co umożliwia wykonywanie zdjęć kontrolnych podczas zabiegu, a także bezpośrednio po nim. Zaletą punktowego RTG jest parokrotnie mniejsza dawka promieniowania (w porównaniu do tradycyjnej kliszy) oraz skrócenie czasu oczekiwania na gotowe zdjęcie.

 

Znieczulenie komputerowe WAND – ekspercki system do bezbolesnego podawania wszystkich znieczuleń miejscowych. System Wand pozwala na kontrolę prędkości podawania środka znieczulającego, co praktycznie niweluje poczucie dyskomfortu u Pacjenta. Znieczulenie Wand w Orident jest wliczone w cenę zabiegu.

 

Zapalenie dziąseł i przyzębia - Podczas ciąży pojawia się wiele czynników mogących mieć niekorzystny wpływ na stan zdrowia dziąseł i przyzębia. Rozwój zapalenia powodują: podwyższone stężenie hormonów płciowych we krwi, specyficzne zmiany flory bakteryjnej wraz ze wzrostem ilości płytki nazębnej oraz zmniejszone wydzielanie śliny. Pierwsze objawy pojawiających się problemów to obrzęk i zaczerwienienie dziąseł oraz zwiększona skłonność do krwawień w czasie szczotkowania.
Naukowcy udowodnili, że u przyszłych mam, które cierpią na zapalenie przyzębia i dziąseł, obserwuje się kilkukrotnie wyższe ryzyko porodu przedwczesnego (przed 37 tygodniem ciąży) lub urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową (poniżej 2500 g).

 

Zabiegi lecznicze korzystne w ciąży - Dla kobiet w ciąży istotne jest systematyczne monitorowanie stanu jamy ustnej, przede wszystkim dlatego, by uniknąć sytuacji, w których mogą pojawić się ostre stany zapalne. Specjaliści Orident zachęcają pacjentki do planowego leczenia zębów i przyzębia przede wszystkim w drugim trymestrze. Wbrew obiegowym opiniom nie ma powodu, by leczenie ubytków pozostawiać na czas po urodzeniu dziecka. Wręcz przeciwnie - leczenie warto zakończyć jeszcze przed porodem, ponieważ po nim, ze względu na pojawienie się nowego członka rodziny, może po prostu zabraknąć czasu.

Ż

Żuchwa – jedyna ruchoma kość czaszki człowieka, zwana potocznie szczęką dolną. W trzonie żuchwy umiejscowione są zęby.