Enter the title...Enter the title...
Umów się na wizytę+48 61 411 11 16

Jak dbać o zęby, by długo cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem?

Stan zdrowia naszych zębów ma istotny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim na zdrowie całego naszego organizmu.

Codzienne czynności higienizacyjne to podstawa w zapobieganiu chorób zębów, przyzębia i jamy ustnej:

Szczotkowanie zębów

Z pozoru bardzo prosta czynność, ale żeby przynosiła skutek musi był wykonywana prawidłowo, przy użyciu dobrej jakości szczoteczki do zębów. Specjaliści z Orident radzą, żeby czyścić zęby po każdym posiłku, stosując szczoteczki o odpowiednio dobranej twardości włosa. Aby szczoteczka spełniała swoją funkcję należy zmieniać ją średnio co trzy miesiące. Dbając o higienę jamy ustnej nie możemy zapominać o języku, na którym zbiera się osad zawierający bakterie. Do higieny języka używamy specjalnych szczoteczek.

Stosowanie nici dentystycznej

W miejscach, gdzie trudno używać szczoteczki do zębów najlepiej sprawdza się stosowanie nici dentystycznej. Najczęściej dostępna nić fluorowana. Używając nici trzeba pamiętać, aby każdą przestrzeń czyścić nowym kawałkiem nici. W ten sposób nie przenosimy bakterii z jednego miejsca na drugie.

Płyn do płukania

Uzupełnieniem szczotkowania i nitkowania zębów jest używania płynów do płukania jamy ustnej. Jego zadaniem jest usunięcie resztek pokarmu oraz utrzymywanie prawidłowego odczynu PH w ustach. Regularnie stosowany odświeża oddech, a także zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego.

Higienizacja w Orident

Zabieg higienizacyjny w Orident jest częścią planu leczenia Pacjentów zwaną Metodą Orident. Wykwalifikowane higienistki wytłumaczą i pokażą na czym polegają czynności związane z utrzymaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz dobiorą odpowiednie akcesoria i preparaty do indywidualnych potrzeb pacjenta. W naszym Centrum, higienizacja jest etapem przygotowawczym do pierwszej wizyty, na której rozpoczynamy właściwe leczenie.

Kontrola u specjalisty

Dbałość o higienę zębów i jamy ustnej w domu, nie zwalnia Pacjentów z regularnych, co najmniej dwukrotnych w roku wizyt u specjalisty. Częste wizyty mają na celu szybkie wykrycie ewentualnych zmian chorobowych zębów, dziąseł i jamy ustnej.

Zbilansowana dieta

Sposób, w jaki się odżywiamy ma istotny wpływ na stan zdrowia całej jamy ustnej. Pokarmy, które codziennie spożywamy, zawierają wiele związków, które w procesie trawienia, rozkładane przez enzymy bakteryjne przyczyniają się do rozwoju próchnicy.

Udowodniono, że największy wpływ na powstawanie ubytków mają te produkty, które utrzymują się długo na powierzchni zębów – w szczególności pokarmy o lepkiej konsystencji. Już od najmłodszych lat powinniśmy odpowiednio kształtować nawyki żywieniowe dzieci, tak, aby jak najrzadziej wybierały te produkty, które sprzyjają rozwojowi próchnicy i powstawaniu ubytków.

Nieodpowiednia dieta, bogata w cukry odgrywa znaczącą rolę w procesie powstawania próchnicy. Produkty obfitujące w te składniki stają się pożywką dla bakterii i drobnoustrojów tworzących płytkę nazębną. Po upływie około 30 minut po jedzeniu, bakterie powodujące próchnicę rozpoczynają proces produkcji kwasów. W efekcie obniża się poziom pH płytki nazębnej, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów i w rezultacie prowadzi najpierw do odwapnienia szkliwa, a następnie do powstawania próchnicy zębów.

W profilaktyce próchnicy u najmłodszych bardzo ważne jest zaplanowanie diety w taki sposób, aby zawierała jak najmniej składników bogatych w cukry. Zęby dziecka mają słabo zmineralizowane tkanki zęba. Nie należy podawać dzieciom smoczków z cukrem czy miodem, ani też nadmiernie słodzić potraw i napojów. Najlepiej ograniczać wszelkie słodycze i w ten sposób nie przyzwyczajać dziecka do ich spożywania. Nie zachęcajmy dziecka do sięgania po słodkości jako przekąskę między posiłkami. Słodycze zastąpmy warzywami i owocami. Podjadanie sprzyja obniżaniu pH w ustach, a co się z tym łączy demineralizacji szkliwa. Jeśli jednak nie chcemy całkowicie rezygnować ze słodyczy podawajmy je najlepiej jednorazowo, po posiłku.

Bardzo ważną rolę, szczególnie w okresie przedszkolnym odgrywa konsystencja podawanych dań. Najlepsze będą pokarmy przygotowane w ten sposób, aby dzieci dokładnie je przeżuwały. Pamiętajmy, że surowe owoce i jarzyny, dzięki włóknistej budowie, przyczyniają się do oczyszczania zębów, a pełnoziarniste pieczywo, dzięki zawartości celulozy, zapobiega przyleganiu resztek pokarmowych do powierzchni zębów.

Warto zadbać też o to, aby dziecko nie jadło bezpśrednio przed snem, kiedy umyje zęby. Nawet niewielka przekąska sprzyja rozwojowi próchnicy. Wieczorem i w nocy podawajmy mu do picia wyłącznie wodę.

Na stan zębów mają wpływ także kwaśne soki owocowe - (zwłaszcza grapefruitowy, jabłkowy, pomarańczowy). Najlepiej zastąpić je wodą lub niesłodzonymi herbatkami owocowymi.