Zalecenia
przed
i po zabiegu
sprawdź

Leczenie endodontyczne, potocznie zwane leczeniem kanałowym, jest często jedyną szansą na uratowanie zęba z nieodwracalnym zapaleniem miazgi. To metoda lecznicza, która – w dużym skrócie – polega na usunięciu chorych tkanek z kanałów zębowych i z komory zęba, oczyszczeniu tych kanałów, a następnie ich precyzyjnym wypełnieniu i odbudowie zęba.

Ostre zapalenie miazgi zębowej objawia się silnym bólem, który mobilizuje pacjenta do wizyty u dentysty. Przewlekłe zapalenie miazgi zębowej może przebiegać bez objawów bólowych, dlatego często niezauważenie rozwija się przez wiele lat.

Na skutek tej podstępnej choroby może dojść do zniszczenia kości w miejscu zakażonego korzenia oraz do uszkodzenia odległych narządów (w wyniku wysiewu bakterii do krwiobiegu). Z tego powodu tak ważna jest diagnostyka RTG raz w roku podczas wizyty kontrolnej.

Prawidłowo wyleczony endodontycznie ząb może posłużyć jeszcze przez wiele lat, również jako „naturalny implant” do odbudowy zęba za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego lub korony protetycznej.

Wskazania do leczenia kanałowego

  • nieodwracalne zapalenie miazgi,
  • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych (zmiany okołowierzchołkowe, ziarniniaki, torbiele),
  • zranienia miazgi powstałe w wyniku urazów,
  • wskazania protetyczne,
  • choroby przyzębia (tzw. zespoły endo-perio),
  • zęby wcześniej źle leczone kanałowo i ze zmianami okołowierzchołkowymi,
  • próchnica głęboka powikłana.

Jednowizytowe leczenie kanałowe

Jeśli tylko względy medyczne na to pozwalają, leczenie kanałowe w Orident staramy się przeprowadzić podczas jednej wizyty, zgodnie z europejskimi standardami. Jest to możliwe dzięki doświadczeniu naszego zespołu oraz profesjonalnemu sprzętowi, który pozwala na precyzyjne opracowanie kanałów. Jednowizytowe leczenie kanałowe to przede wszystkim oszczędność czasu, większy komfort pacjentów, ale też mniejsze ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych, zakażenia lub uszkodzenia zęba między wizytami.

Dwuwizytowe leczenie kanałowe

Zdarzają się sytuacje, że leczenie kanałowe musi zostać przeprowadzone podczas dwóch wizyt, w nielicznych przypadkach z wymianą opatrunku między nimi. O tym, czy leczenie będzie przebiegać podczas jednej, czy podczas dwóch wizyt, decyduje lekarz. Sytuacje, które mogą wymagać dwuwizytowego leczenia kanałowego, to np.: ropne zapalenie miazgi, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, wysięk w trakcie leczenia – niepozwalający na wypełnienie kanału.

Reendo – ponowne leczenie kanałowe

Zdarzają się sytuacje, że pacjenci odczuwają ból lub pojawia się obrzęk wokół wcześniej leczonych kanałowo zębów. Lekarz może w takiej sytuacji, po przeprowadzeniu stosownej diagnostyki (RTG), zakwalifikować ząb do powtórnego leczenia kanałowego. Wskazaniami do przeprowadzenia takiego zabiegu są m.in.: obrzęki wokół zęba, wysięki ropne, infekcje tkanek okołozębowych, ujawnienie podczas prześwietlenia dodatkowych, wcześniej nieprzeleczonych kanałów, zmiany na wierzchołku korzenia, perforacja korzenia, ujawnienie w zdjęciu RTG złamanych narzędzi w kanale zębowym, nieszczelne, niedopełnione lub nieprawidłowo wypełnione kanały, choroba odogniskowa, leczenie protetyczne, próchnica zęba doprowadzająca do nadkażenia materiału wypełniającego kanał.

W ponownym leczeniu endodontycznym konieczne jest usunięcie wypełnienia kanałów, które było założone podczas pierwszego zabiegu. Reszta procedur przebiega tak samo.

Ponowne leczenie endodontyczne najczęściej przebiega dwuwizytowo (z powodu konieczności odkażenia zainfekowanych kanałów).

Umów się na wizytę

+48 61 411 11 16

pacjent@orident.pl