Enter the title...Enter the title...
Umów się na wizytę+48 61 411 11 16

Lęk przed dentystą - Dentofobia

Mimo że czasy się zmieniły, to nadal wokół nas funkcjonuje spora grupa osób, które z różnych powodów, świadomie unikają dentysty. By przełamać strach, najczęściej wystarczy rozmowa ze specjalistą - pierwsze spotkanie może być poświęcone wyłącznie wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości, zapoznaniu z gabinetem lekarskim i warunkami leczenia. Warto odwiedzić gabinet stomatologiczny, chociażby po to, by przekonać się, jak wiele się zmieniło.

Do najczęściej spotykanych powodów strachu przed dentystą, należą obawy przed:

Wizytą sama w sobie - przed nowym i nieznanym

Każdy Pacjent obawiający się wizyty u dentysty powinien odpowiedzieć sobie na pytanie "Czego konkretnie się boję?". Jest to pierwszy i najważniejszy krok do przezwyciężenia strachu - gdy zostanie on sprecyzowany łatwiej będzie znaleźć na niego sposób. Najczęściej Pacjenci mówią, że boją się wizyty "ogólnie". Po dokładnym wywiadzie okazuje się jednak, że strach spowodowany jest jednym lub dwoma konkretnymi elementami wizyty, a temu można skutecznie zaradzić.

Bólem

Dawniej leczenie stomatologiczne było długie i bolesne. W tej chwili stomatolodzy mają do dyspozycji najnowocześniejsze technologie, sprzęt, lekarstwa. Znieczulenia podawane w Orident podczas każdego zabiegu (na życzenie Pacjenta) są skuteczne i bezpieczne. Każde znieczulenie jest dobierane indywidualnie i podawane z największą precyzją i ostrożnością. Ponadto lekarz umawia się z Pacjentem na konkretny znak np. ręką, który pomoże jasno komunikować się podczas zabiegu. Dzięki temu zabiegi w Orident są całkowicie bezbolesne.

Igłą i znieczuleniem

Część Pacjentów nie przychodzi do stomatologa z obawy przed igłą używaną podczas znieczulania do zabiegów. Znieczulenia tradycyjnie są podawane poprzez zastrzyk. Aby zmniejszyć ewentualne nieprzyjemne odczucia z tym związane w Orident stosujemy dodatkowo powierzchowne znieczulenie dziąsła. Jest ono wykonywane poprzez posmarowanie specjalnym żelem miejsca, w które następnie będzie podane właściwe znieczulenie.

Przy wyborze środka znieczulającego bierzemy pod uwagę wszelkie choroby towarzyszące oraz inne dolegliwości, tak aby stosowane znieczulenie było w 100 proc. bezpieczne.

Zadławieniem i odruchem wymiotnym

W Orident leczenie przebiega na leżąco, w pozycji, w której jama ustna pacjenta jest bardzo dobrze oświetlona, co zwiększa precyzję działań. Pozycja ta jest komfortowa dla chorego, a lekarzowi umożliwia pracę w ergonomicznej pozycji. Podczas zabiegu lekarzowi towarzyszy asystentka, która m.in. pomaga lekarzowi odsysać ślinę i na bieżąco kontroluje stan pacjenta. W przypadku silnego odruchu wymiotnego personel stosuje takie metody leczenia, które nie podrażniają podniebienia, a więc nie prowokują tego odruchu. O wszystkich obawach warto powiedzieć lekarzowi przed wizytą, aby mógł dostosować swoje działania odpowiednio do obaw i oczekiwań pacjenta.

Wstydem, zakłopotaniem stanem własnego uzębienia

Stan zdrowia jamy ustnej jest uzależniony nie tylko od higieny, ale także od czynników genetycznych i środowiskowych. Celem lekarzy Orident jest pomoc w uzyskaniu przez naszych pacjentów pięknego i zdrowego uśmiechu. Jesteśmy profesjonalistami. Nigdy nie oceniamy - jesteśmy dla Państwa po to, by leczyć.

Diagnozą

Każde leczenie rozpoczynamy od dokładnej i precyzyjnej diagnostyki oraz ustalenia planu leczenia. Oceniamy stan zębów, błony śluzowej, stawów skroniowo-żuchwowych oraz węzłów chłonnych. Nasi specjaliści konsultują się między sobą. Współpracujemy także z lekarzami innych specjalności, dzięki czemu możemy pomagać pacjentom cierpiącym na choroby nie związane z zębami. W Orident każdy pacjent może liczyć na pomoc - nikogo nie zostawiamy samego z diagnozą, a im wcześniej zbadamy problem, tym szybciej będziemy mogli pomóc.

Przyszłym leczeniem i brakiem wytrwałości w leczeniu

Zdarza się, że już podczas pierwszej wizyty wiadomo, że aby wyleczyć jamę ustną należy odbyć kilka wizyt u stomatologa. To normalne przy skomplikowanym leczeniu lub po długiej przerwie między wizytami kontrolnymi. Termin każdej kolejnej wizyty ustalamy z Państwem indywidualnie, jesteśmy elastyczni - z kilkudniowym wyprzedzeniem jesteśmy również w stanie wizytę przełożyć. W Orident standardem jest przypominanie o wizycie telefonicznie w przeddzień umówionego terminu. Nasi pacjenci zawsze mogą liczyć na to, że pomożemy im w postanowieniu zrealizowania planu leczenia.

Borowaniem

Borowanie to dla wielu pacjentów najmniej przyjemna część wizyty u dentysty. Najczęściej kojarzy się z bólem oraz nieprzyjemnym odgłosem. Ból skutecznie można zlikwidować znieczuleniami - mamy ich wiele rodzajów, indywidualnie dobieranych do każdego pacjenta. Najnowocześniejsze urządzenia pozwalają na ciche używanie narzędzi stomatologicznych - końcówki do borowania działają bardzo spokojnie i cicho. Zawsze przed wizytą lub podczas konsultacji, czy wizyty adaptacyjnej możemy zademonstrować nasze urządzenia oraz sposób, w jaki działają. Podczas zabiegu istnieje możliwość słuchania swojej ulubionej muzyki - dźwięk dochodzący z zagłówka fotela minimalizuje przykre odczucia.

Poczuciem bezsilności

W gabinecie stomatologicznym pacjent może mieć poczucie, że nie ma żadnego wpływu na to, co się dzieje. W Orident na życzenie pacjenta, lekarz zawsze omawia przebieg leczenia. Podczas samego zabiegu tłumaczy każdą procedurę oraz działanie. Nasi lekarze i asystentki ustalają wraz z pacjentem sposób komunikowania się - najczęściej jest to znak dawany ręką. Dzięki temu zabieg może być w każdej chwili przerwany. Pacjent cały czas ma wpływ na przebieg wizyty.

Niewiedzą na temat poczynań lekarza

W Orident Stomatologia lekarz standardowo informuje pacjenta o planie leczenia oraz przebiegu każdej wizyty. Na życzenie, podczas zabiegu opowiada o każdej procedurze oraz wykonywanym działaniu. Po zakończonym zabiegu omawia i pokazuje na diagramie, co zostało wykonane, jakie mogą być odczucia i reakcje po wyjściu z gabinetu. Przekazuje również zalecenia dotyczące zachowania po wizycie i odpowiada na pytania, do których zadawania wszystkich zachęcamy.

Zapachem i odgłosami

Bardzo często stomatolog kojarzy się z nieprzyjemnym, specyficznym zapachem lekarstw oraz niepokojącymi odgłosami dochodzącymi z gabinetu. W Orident wszystkie materiały oraz substancje używane podczas wizyt są bezzapachowe, dzięki czemu nie czuć zwykłego zapachu gabinetu dentystycznego. Nowoczesny sprzęt, jakim się posługujemy działa tak cicho, że z gabinetów nie wydostają się na zewnątrz żadne odgłosy. Zarówno w Orident Cafe, jak i w gabinecie można poprosić o odtworzenie własnej muzyki.

Zakażeniem

W Orident zwracamy szczególną uwagę na sterylizację oraz dezynfekcję narzędzi i pomieszczeń. Nasze urządzenia służące do tego celu wykraczają ponad standardy obowiązujące w Unii Europejskiej. Naszych pacjentów prosimy o pozostawianie plecaków, toreb w zamykanych na kluczyk szafkach w poczekalni właśnie po to, by zapewnić czystość i sterylność gabinetów.

Zranieniem tkanek miękkich

Zdarza się, że pacjenci obawiają się zranienia tkanek miękkich w jamie ustnej. W Orident standardem jest stosowanie koferdamu, który oddziela pole zabiegowe od reszty jamy ustnej i dzięki któremu stomatolog może się skupić na leczonym obszarze. Nasi specjaliści pracują w powiększeniu (przy pomocy mikroskopu dentystycznego), co poprawia precyzję pracy i uniemożliwia przypadkowe zranienia w jamie ustnej. Ponadto, dla podniesienia efektywności, pracujemy w zespole - asystentka za pomocą ssaka i lusterka osłania miękkie tkanki.