Enter the title...Enter the title...
Umów się na wizytę+48 61 411 11 16

Zapobieganie problemom stomatologicznym u dzieci

Zapobieganie próchnicy

Zapobiegać próchnicy należy jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby. Odpowiednia dieta karmiącej matki, staranny dobór potraw i napojów dla dziecka oraz higiena jamy ustnej pozwalają ograniczyć do minimum prawdopodobieństwo pojawienia się próchnicy w zębach mlecznych.

W wieku trzech lat dzieci powinny już same myć zęby - minimum dwa razy dziennie. To również czas, gdy dziecko powinno zacząć przyzwyczajać się do regularnych wizyt u dentysty. Częstym błędem rodziców jest lekceważenie próchnicy w zębach mlecznych, zgodnie z błędną, choć powszechnie panującą opinią: "po co leczyć zęby, które za moment i tak wypadną". Ząb zaatakowany próchnicą zakaża wyrzynający się ząb stały, nie dając mu najmniejszych szans na jej uniknięcie.

Zapobieganie problemom ortodontycznym

Wraz z upływem czasu zmienia się stan uzębienia dziecka. W każdym przedziale wiekowym zachodzą charakterystyczne zmiany - począwszy od wyrzynania się zębów mlecznych, do pojawienia się stałych trzecich zębów trzonowych ("ósemek"). Leczenia u ortodonty można uniknąć. Mając wiedzę na temat tego, jak przebiegają zmiany w każdym z tych okresów mamy możliwość skutecznego zapobiegania wadom zgryzu. Warunkiem są jednak regularne wizyty kontrolne u dentysty i stosowanie się do jego zaleceń.

Jak uniknąć kłopotów stomatologicznych u dzieci?

  • przypominaj dziecku o regularnym i dokładnym myciu zębów,
  • stosuj odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej dziecka zawierające fluor,
  • zmieniaj dziecku szczoteczkę co 3 miesiące lub po poważniejszej chorobie,
  • chodź z dzieckiem na regularne przeglądy do dentysty,
  • zachęcaj dziecko do zdrowej diety - ogranicz spożywanie produktów zawierających cukier, podawaj świeże warzywa i owoce oraz zachęcaj do picia wody i mleka,
  • słodycze oferuj na deser po głównym posiłku, a nie jako samodzielną przekąskę między posiłkami