Enter the title...Enter the title...
Umów się na wizytę+48 61 411 11 16

Pierwszy zabieg - pozwól nam się poznać!

Drodzy Rodzice, wykonanie pierwszego zabiegu u dziecka jest emocjonującym przeżyciem nie tylko dla samego malucha, ale także dla Was. Jeżeli postaracie się zaufać naszym sprawdzonym metodom, wspólnie z dzieckiem przejdziecie przez ten etap o wiele łatwiej. Liczymy na Państwa współpracę, ponieważ od niej zależy pomyślność leczenia Waszego dziecka.

Podczas pierwszej wizyty prosimy o wypełnienie Wywiadu Małego Pacjenta, dotyczącego m. in. wcześniejszych doświadczeń malucha ze stomatologiem i jego nawyków związanych z higieną jamy ustnej. Pomoże nam to przygotować się lepiej na przyjęcie Państwa dziecka.

Następnym krokiem jest zakwalifikowanie dziecka do odpowiadającej mu grupy małych pacjentów, które wymagają odmiennego traktowania. Każdą grupę charakteryzują typowe zachowania w gabinecie stomatologicznym:

 1. Pierwszą grupę stanowią dzieci odważne i otwarte, ufnie podchodzące do ludzi, nawiązujące szybki kontakt z rówieśnikami
  i dorosłymi. Śmiało odpowiadają osobie dorosłej na zadawane pytania (np. czy myje zęby? czy lubi słodycze? jaki jest jego ulubiony kolor? itd.). Z wielką uwagą słuchają opowiadanych bajek (lekarz w formie ciekawej historyjki opowiada o leczeniu). Dzieci o takim usposobieniu zazwyczaj współpracują już od pierwszej wizyty. Ich zgoda na podjęcie leczenia jest naturalna
  i radosna. Na ogół już na pierwszym spotkaniu pozwalają przeprowadzić potrzebny zabieg.
 2. Drugą grupę tworzą dzieci z natury nieśmiałe, mające problemy z nawiązywaniem kontaktów, wstydzące się obcych. Potrzebują czasu, aby oswoić się z nowym miejscem. Mogą nie chcieć samodzielnie porozmawiać z lekarzem. Dzięki Państwa zachęcie i pomocy postaramy się nawiązać kontakt z dzieckiem i zdobyć jego zaufanie. Dla tej grupy dzieci pierwsza wizyta jest wizytą typowo poznawczą i adaptacyjną.
 3. Do trzeciej grupy należą zdyscyplinowane dzieci, które miały już kontakt z dentystą, ale wywołuje on u nich negatywne skojarzenia. Takie dzieci potrzebują nieco więcej czasu na oswojenie się z gabinetem. Pomimo płaczu, na Państwa wyraźną prośbę zaczynają jednak współpracować z lekarzem.
 4. Do ostatniej grupy zaliczamy pacjentów nastawionych wrogo, zdecydowanie odmawiających leczenia i niezdyscyplinowanych. Dzieci takie płaczą, kopią, nie słuchają poleceń rodziców, ani próśb lekarza.

Drodzy Rodzice, skoro poprosiliście nas o leczenie, to na pewno zdajecie sobie sprawę z tego, że to Wy ponosicie odpowiedzialność za stan jamy ustnej Waszego dziecka. Nie zrażajcie się tym, że Wasza pociecha zostanie zakwalifikowana do trzeciej lub czwartej grupy. Jeżeli zdecydujecie się być nieco bardziej stanowczy w dążeniu do tego, aby maluch miał zdrowe zęby, to na pewno dziecko w końcu podda się leczeniu.

 • Podejmując się wykonania zabiegu, staramy się go przeprowadzić bezboleśnie — ewentualny płacz na pewno nie będzie spowodowany bólem. Frustracja dziecka wynika raczej z tego, że zawiodły wszelkie sposoby na uniknięcie leczenia, jak: szlochanie, przytulanie się, robienie maślanych oczu, a nawet agresja.
 • Nigdy nie wykonujemy zabiegu na siłę, ponieważ może to wywołać uraz psychiczny na całe życie. Razem z Państwem musimy najpierw przekonać dziecko do leczenia. Niekiedy trwa to kilka wizyt, mimo to nie należy rezygnować. O sukcesie, jakim jest wykonanie zabiegu u dziecka, decyduje Państwa współpraca z lekarzem. Postarajcie się zaufać naszemu doświadczeniu, wynikającemu z codziennego obcowania z trudnymi pacjentami.
 • W skrajnych przypadkach, gdy dziecko uporczywie stara się dominować i reaguje histerycznie na każdą próbę podjęcia zabiegu, należy przekonać je sprawdzonym sposobem. Polega on na całkowitym zakazie jedzenia słodyczy do czasu, aż dziecko zgodzi się na leczenie. W takim przypadku należy wymagać stanowczości od całej rodziny. U jednych dzieci opór znika po kilku dniach, u innych po miesiącu, ale konsekwencja w postępowaniu zawsze przynosi efekty.
 • Jeżeli dziecko nie odczuwa jeszcze bólu zęba, najlepiej przyprowadzić je najpierw na specjalną wizytę adaptacyjną, która pozwoli mu się oswoić z gabinetem i personelem stomatologicznym. Zależy nam, aby efektem każdej wizyty było przejście przez chociaż jeden etap leczenia. Chcemy, aby wizyta była krótka i jak najmniej stresująca dla dziecka, zakończona jednak sukcesem i nagrodą. Po wizycie koniecznie trzeba dziecko pochwalić, podkreślić jakie było dzielne i jak wspaniale przezwyciężyło strach. Wytworzy to u niego pozytywne wspomnienia i zapobiegnie wielu problemom w późniejszych latach.​

Drodzy Rodzice, zawsze chętnie służymy Wam radą i pomocą. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie tego, jak przygotować dziecko do zabiegu i jak pozytywnie nastawić malucha do procesu leczenia, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.