Pierwszy zabieg - pozwól nam się poznać!
Drodzy Rodzice, wykonanie pierwszego zabiegu u dziecka jest emocjonującym przeżyciem nie tylko dla samego malucha, ale także dla Was. Jeżeli postaracie się zaufać naszym sprawdzonym metodom, wspólnie z dzieckiem przejdziecie przez ten etap o wiele łatwiej. Liczymy na Państwa współpracę, ponieważ od niej zależy pomyślność leczenia Waszego dziecka.
Podczas pierwszej wizyty prosimy o wypełnienie Wywiadu Małego Pacjenta, dotyczącego m. in. wcześniejszych doświadczeń malucha ze stomatologiem i jego nawyków związanych z higieną jamy ustnej. Pomoże nam to przygotować się lepiej na przyjęcie Państwa dziecka.
Następnym krokiem jest zakwalifikowanie dziecka do odpowiadającej mu grupy małych pacjentów, które wymagają odmiennego traktowania. Każdą grupę charakteryzują typowe zachowania w gabinecie stomatologicznym:
- Pierwszą grupę stanowią dzieci odważne i otwarte, ufnie podchodzące do ludzi, nawiązujące szybki kontakt z rówieśnikami
i dorosłymi. Śmiało odpowiadają osobie dorosłej na zadawane pytania (np. czy myje zęby? czy lubi słodycze? jaki jest jego ulubiony kolor? itd.). Z wielką uwagą słuchają opowiadanych bajek (lekarz w formie ciekawej historyjki opowiada o leczeniu). Dzieci o takim usposobieniu zazwyczaj współpracują już od pierwszej wizyty. Ich zgoda na podjęcie leczenia jest naturalna
i radosna. Na ogół już na pierwszym spotkaniu pozwalają przeprowadzić potrzebny zabieg. - Drugą grupę tworzą dzieci z natury nieśmiałe, mające problemy z nawiązywaniem kontaktów, wstydzące się obcych. Potrzebują czasu, aby oswoić się z nowym miejscem. Mogą nie chcieć samodzielnie porozmawiać z lekarzem. Dzięki Państwa zachęcie i pomocy postaramy się nawiązać kontakt z dzieckiem i zdobyć jego zaufanie. Dla tej grupy dzieci pierwsza wizyta jest wizytą typowo poznawczą i adaptacyjną.
- Do trzeciej grupy należą zdyscyplinowane dzieci, które miały już kontakt z dentystą, ale wywołuje on u nich negatywne skojarzenia. Takie dzieci potrzebują nieco więcej czasu na oswojenie się z gabinetem. Pomimo płaczu, na Państwa wyraźną prośbę zaczynają jednak współpracować z lekarzem.
- Do ostatniej grupy zaliczamy pacjentów nastawionych wrogo, zdecydowanie odmawiających leczenia i niezdyscyplinowanych. Dzieci takie płaczą, kopią, nie słuchają poleceń rodziców, ani próśb lekarza.
Drodzy Rodzice, skoro poprosiliście nas o leczenie, to na pewno zdajecie sobie sprawę z tego, że to Wy ponosicie odpowiedzialność za stan jamy ustnej Waszego dziecka. Nie zrażajcie się tym, że Wasza pociecha zostanie zakwalifikowana do trzeciej lub czwartej grupy. Jeżeli zdecydujecie się być nieco bardziej stanowczy w dążeniu do tego, aby maluch miał zdrowe zęby, to na pewno dziecko w końcu podda się leczeniu.