Enter the title...Enter the title...
Umów się na wizytę+48 61 411 11 16

Leczenie stomatologiczne podczas ciąży

Zabiegi lecznicze korzystne w ciąży

Dla kobiet w ciąży istotne jest systematyczne monitorowanie stanu jamy ustnej, przede wszystkim dlatego, by uniknąć sytuacji, w których mogą pojawić się ostre stany zapalne. Specjaliści Orident zachęcają pacjentki do planowego leczenia zębów i przyzębia przede wszystkim w drugim trymestrze. Wbrew obiegowym opiniom nie ma powodu, by leczenie ubytków pozostawiać na czas po urodzeniu dziecka. Wręcz przeciwnie - leczenie warto zakończyć jeszcze przed porodem, ponieważ po nim, ze względu na pojawienie się nowego członka rodziny, może po prostu zabraknąć czasu.

Próchnica-problem wszystkich domowników

Próchnica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez mikroorganizmy próchnicotwórcze. Badania nad procesem zasiedlania jamy ustnej przez bakterie wykazały, że pierwotnym źródłem zakażenia najczęściej są rodzice. Zły stan zdrowia jamy ustnej opiekunów (nie leczone, źle czyszczone zęby) znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy we wczesnych latach życia dziecka. Aby zminimalizować możliwość zakażenia niemowlaka (np. poprzez oblizywanie łyżeczki, dzielenie się posiłkiem itp.,) i zwiększyć jego szanse na uniknięcie próchnicy, zęby powinny wyleczyć wszystkie osoby stykające się z dzieckiem na co dzień. Najlepiej uczynić to jeszcze przed przyjściem dziecka na świat.

Zapalenie dziąseł i przyzębia

Podczas ciąży pojawia się wiele czynników mogących mieć niekorzystny wpływ na stan zdrowia dziąseł i przyzębia. Rozwój zapalenia powodują: podwyższone stężenie hormonów płciowych we krwi, specyficzne zmiany flory bakteryjnej wraz ze wzrostem ilości płytki nazębnej oraz zmniejszone wydzielanie śliny. Pierwsze objawy pojawiających się problemów to obrzęk i zaczerwienienie dziąseł oraz zwiększona skłonność do krwawień w czasie szczotkowania.

Naukowcy udowodnili, że u przyszłych mam, które cierpią na zapalenie przyzębia i dziąseł, obserwuje się kilkukrotnie wyższe ryzyko porodu przedwczesnego (przed 37 tygodniem ciąży) lub urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową (poniżej 2500 g).