Enter the title...Enter the title...
Umów się na wizytę+48 61 411 11 16

Leki przeciwbólowe i znieczulenie w ciąży

Leki przeciwbólowe w ciąży

Do ukończenia trzeciego miesiąca ciąży kobieta powinna unikać przyjmowania jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem (również przeciwbólowych). W pozostałych dwóch trymestrach farmaceuci zalecają stosowanie paracetamolu - najbezpieczniejszego leku przeciwbólowego.

Jeśli w pierwszym trymestrze pojawi się jednak ból, należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty, który wyleczy ząb. Jeśli pacjentka zgłosi się do specjalisty zanim ból stanie się bardzo rozległy, wystarczy wtedy niewielka dawka leku znieczulającego, także samo leczenie będzie mniej skomplikowane. Ból można całkowicie wyeliminować zgłaszając się na regularne wizyty kontrolne u dentysty (także przed ciążą), podczas których lekarz ma szansę na identyfikację i zlikwidowanie jego potencjalnych źródeł.

Znieczulenie stomatologiczne w ciąży

Nie ma przeciwwskazań do stosowania u przyszłej mamy środków do znieczulenia miejscowego. Kobieta powinna jednak uprzedzić lekarza o tym, że jest w ciąży, ponieważ ma to wpływ na dobór środka znieczulającego. Często zdarza się, ze strach przed leczeniem zębów bez znieczulenia powoduje wydzielanie większej ilości hormonu stresu (adrenaliny), niż jego zawartość w środku znieczulającym, co może mieć dużo gorszy wpływ na płód.